خانه » مقاله ها » مقاله های عمومی » درمان سریع خر و پف
درمان سریع خر و پف

درمان سریع خر و پف

چگونگی ایجاد صدای خروپف

خروپف زمانی رخ می دهد که عضلات گلو شل می‌شود در این حالت راه‌ هوایی مسدود می‌شود و همین موضوع علتی است که تنفس هنگام خواب همراه با صداست. خروپف به دلیل ارتعاش ماهیچه‌ها و بافت نرم عضلات به وجود می آید که منجر به انسداد راه‌های هوایی فوقانی می‌شود.

عوامل تاثیر گذار بر بروز خروپف

خروپف کردن به دلیل عوامل مختلفی مثل آناتومی دهان و سینوس ها ، آلرژی ها، سرماخوردگی و وزن فرد، سن ، وضعیت خوابیدن و بزرگ شدن غدد لنفاوی لوزه و حتی مصرف الکل رخ می دهد .

ساده ترین راه برای درمان

ساده ترین استدلال این است که باید عضلات گردن و گلو را تقویت کرد. این کار می‌تواند منجر به کاهش خروپف شود.

محققان در همین خصوص شرکت کنندگان را به مدت یک هفته با توجه به تمریناتی که به آنان داده بودند بررسی کردند و بعد از این دوران به مدت سه ماه، ‌میزان خروپف آن‌ها اندازه گیری شد. افرادی که تمرینات را انجام داده بودند ۳۶ درصد فرکانس خروپف و ۵۹ درصد  از شدت صدای آن‌ها کاسته شد.

روش انجام تمرین‌ها

  •  با نوک زبان به سقف دهان فشار بیاورید و آن را به عقب بکشید. این عمل را ۲۰ بار انجام دهید.
  •  زبان را به سمت بالا بکشید و ۲۰ بار این عمل را تکرار کنید.
  •  در حالی که نوک زبان را به سمت داخل دندان‌های جلو هدایت می‌کنید به قسمت پشت زبان فشار آورید. این عمل را ۲۰ بار انجام دهید.
  •  هنگامی که غذا می‌خورید زبانتان را به سمت سقف دهان بالا ببرید .به ویژه هنگام بلع، بدون این که عضلات گونه را محکم کنید.

روش های درمانی موثر

کم کردن وزن

از آن جایی که یکی از مهم‌ترین علل خروپف در خواب چاقی  است ، کاهش وزن می تواند خروپف ناشی از این مسئله را درمان کند.

بالا نگه داشتن سر موقع خواب

کوتاه بودن ارتفاع سر از تختخواب می تواند موجب خروپف در خواب شود. به همین دلیل یکی از روش های درمان خروپف، بالا نگه داشتن سر حدود ۱۰ سانتی متر یا کمی بیشتر از تختخواب است.

ضدعفونی کردن هوا

پاک سازی و ضد عفونی کردن هوا یکی از راهکارهای مهم برای رفع خروپف است. به همین دلیل توصیه می شود به طور منظم هوای منازل پاک سازی شود.

 

باز نشر: آکادمی یوگا مازندران

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*