خانه » مقاله ها » مقاله های عمومی » با احتیاط مصرف کنیم
با احتیاط مصرف کنیم

با احتیاط مصرف کنیم

نویسنده : محمد جواد دادراست

شاید بارها با خود اندیشیده باشید که چگونه میتوانید سهمی در حفاظت از محیط زیست داشته و در این راه گام موثری بردارید. یقینا همه ما علاقمند به حفظ محیط زیستمان هستیم  اما شاید ندانیم که چگونه و با انجام دادن (یا انجام ندادن )چه کارهایی میتوانیم در این جهت گام برداریم. در ابتدا دو اصل مهم  را یادآور میشوم:

– اصل اول اینکه بدانیم لازم نیست شق القمر کنیم ،فقط کافیست ایمان داشته باشیم که با انجام و عدم انجام بعضی کارهای بسیار کوچک و بدون نیاز به صرف هزینه های زیاد و با به خرج دادن پشتکار و اراده میتوانید  نقش مهمی در حفاظت از محیط زیست داشته باشید. قرار نیست من به تنهایی مشکل ریزگردها ، آلودگی هوا  در پایتخت و یا  انقراض گونه های مهم یا  گرم شدن کره زمین و …را حل کنم.البته سهم من هم به اندازه خودش مهم و حیاتی است. پس به دنبال اقداماتی باشیم که در توان ماست و قطعا نتیجه آن میتواند منجر به رفع مشکلات بزرگ  اینچنینی هم بشود.

-اصل دوم این است که  هرگز تصور نکنید که اگر فقط من یا عده محدودی اقدامات  سازنده  در جهت حفاظت از محیط زیست را انجام دهند هیچ اثری ندارد(چون همه باید باهم  اقدام نمایند تا اثر قابل توجه حاصل شود) که در صورت  غالب شدن این تفکر ، ناامید شده و  از ادامه مسیر دست برخواهید داشت. نقش خود را جدی و بزرگ بدانید. هر اقدام کوچک ما مانند استفاده از وسایل نقلیه عمومی،تنظیم موتور خودرو،مشارکت در طرحهای بازیافت زباله و…قطعا موثر و مفید است. هر یک از اقدامات مثبت ما هرچند کوچک هم که باشد اثر خود را به جا خواهد گذاشت.

اصل شعار روز جهانی محیط زیست ۲۰۱۵ بر مصرف با احتیاط متمرکز شده است تا رویاها و آسایش همه انسانهای ساکن کره زمین با توجه به محدودیتهای منابع(آب و خاک و هوا و …) تامین و محقق شود.تصور کنید ۷میلیارد نفر ،روزانه فقط به میزان ۱۰لیتر در مصرف آب شیرین صرفه جویی کنند، در نتیجه روزانه هفتاد میلیون متر مکعب آب صرفه جویی میشود. اگر هر نفرروزانه فقط ۵۰ گرم زباله پلاستیکی کمتری ایجاد نماید،۳۵۰ هزار تن پلاستیک کمتر در محیط زیست منتشر میشود. ضرب المثل ایرانی که میگوید قطره قطره جمع شود وانگهی دریا شود دقیقا بر همین مطلب دلالت دارد. البته قطعا این مطلب به ذهن خطور میکند که مگر ممکن است همه ۷ میلیارد نفر اینگونه عمل کنند ؟ این سوال یعنی نقض اصل دوم.هیچکس هم که اقدامای انجام ندهد من با یقین و ایمان کار خود را انجام میدهم.البته اینجاست که  نقش بسیار مهم  ما در آموزش و  تشویق و جلب مشارکت دیگران ، اهمیت و جایگاه ویژه مییابد.

یک پیشنهاد: اغلب ما در شبکه های اجتماعی  در گروههایی عضو هستیم و مبادله مطلب میکنیم.روزی یک مطلب جالب زیست محیطی (فهرستی از اقدامات ساده و عملی جهت حفظ محیط زیست)در مطالبمان به اشتراک بگذاریم. کار سختی نیست اما حوصله و اعتقاد میخواهد!!!!! آیا به امتحانش نمی ارزد؟

از همینجا شروع میکنیم : چند اقدام عملی و ساده برای حفظ محیط زیست که خرج زیادی هم ندارد و البته در بسیاری از موارد موجب صرفه جویی اقتصادی هم میشود:

۱-شاید تعجب کنید اما اگر مصرف گوشت را کاهش دهید( مثلا اگر در هفته ۲ وعده مصرف گوشت قرمز را کاهش دهید و رژیم گیاهخواری را جایگزین کنید) موجب کاهش گازهای گلخانه ای و در نتیجه کاهش روند گرم شدن کره زمین شده اید. میپرسید چگونه؟ در دامداریها گاز متان (که از گازهای گلخانه ای است ) از دستگاه گوارشی دامها به میزان زیاد ایجاد و به هوا منتشر میشود. اثر کاهش مصرف گوشت به این شیوه ( در کاهش انتشار گازهای گلخانه ای)در طول یکسال معادل این است که شما یک ماه خودرو خود را از خانه خارج نکرده باشید. صرفه اقتصادی موضوع و کمک به سلامتی را نیز به منفعت زیست محیطی این اقدام اضافه کنید.

۲-از نسخه های الکترونیکی قبض( تلفن همراه،آب،برق،گاز،تلفن و….) استفاده کنید تا کاغذی جهت صدور قبض ،مصرف نشود.مثلا با ارسال P به سامانه ۹۹۰۰۰۹ برای همراه اول ،قبض کاغذی صادر نشده و صورتحساب الکترونیک دریافت خواهید کرد. اینگونه سامانه ها  به راحتی در دسترس هستند. کافی است در اینترنت جستجو کرده و به دوستان اطلاع رسانی کنید.کاهش مصرف کاغذ یعنی کاهش تخریب جنگلها و کمک به حفظ آنها.

۳- نشتی شیرهای آب، کولر،آبگرمکن و … را رفع کنید.تعمیر نشتی یک لوله بطور متوسط میتواند مانع هدر رفتن ۴۰ هزار لیتر آب در سال شود.این یعنی کاهش مصرف آب و البته صرفه جویی اقتصادی.

۴-از پاکتها و کیسه های نخی و پارچه ای که به دفعات  قابل استفاده ،هستند استفاده کنیم. به پاکتها وکیسه های پلاستیکی نه بگوییم. رفتارهای پیشینیان ما در این زمینه رفتارهای مقتصدانه و خوبی بوده است.این موضوع کاهش تولید زباله های پلاستیکی را سبب میشود.

۵-روزانه ما و فرزندانمان چه میزان کاغذ مصرف میکنیم؟ کاغذهای رنگی،دفاتر مختلف و… کمی فکر کنیم آیا در مصرف کاغذ اسراف و بی توجهی نداریم؟ اگر کاغذهای ناخواسته و به درد نخور یک نفر را در سال جمع آوری کنیم ، معادل ۵/۱ اصله درخت خواهد بود.از کاغذ به درستی و به شکل بهینه استفاده کنیم.

۶-در برنامه های بازیافت زباله مشارکت فعال داشته باشیم.کاغذ،شیشه،پلاستیک و فلزات قابل بازیافت و استفاده مجدد هستند ،اما اگر به درستی تفکیک شوند.برای تولید یک تن کاغذ باید ۱۵ اصله درخت تنومند قطع شود در حالیکه در بازیافت نیازی به قطع درختان نیست و میزان انرژی لازم برای تولید یک تن کاغذ بازیافتی یک چهارم و میزان آب مورد نیاز کمتر از یک صدم تولید کاغذ از درختان است.

۷- از دوچرخه به جای خودرو شخصی (در مواردی که امکان آن وجود دارد) استفاده کنیم.  پیاده روی در مسافتهای کوتاه را بر استفاده از خودرو ترجیح دهیم.در این صورت به ازای هر کیلومتر، ۲۵۰ گرم کربن کمتر به جو زمین منتشر میشود.

۸- مصرف بطریهای پلاستیکی و ظروف یکبار مصرف را هر چه میتوانیم محدودتر کنیم.در رستورانها و مراسم بجای بطریهای کوچک pet( بطریهای نوشابه و دوغ و …) از نوشابه و دوغ خانواده استفاده کنیم تا تعداد بطریهای مصرفی کمتر شود.( البته نخوردن نوشابه از نظر بهداشتی بسیار بهتر است).در طبیعت مناظر آزارنده ای از پراکنش انواع ظروف و بطریهای یکبار مصرف میبینیم. تجزیه این بطریها ومواد پلاستیکی در طبیعت گاهی تا ۵۰۰ سال نیز طول میکشد.

۹- برای انجام امور و کارها از زیر ساختهای اینترنت و تلفن و موبایل استفاده کنیم تا ترددهای غیر ضرور ی بالاخص با خودروی شخصی حذف گردد. یادمان باشد هر یک کیلومتر تردد با خودرو ۲۵۰ گرم کربن به جو زمین منتشر میکند.

۱۰- تنظیم موتور خودرو را بطور منظم و مرتب انجام دهیم.هم صرفه اقتصادی دارد و هم مانع انتشار آلاینده های هوا میشود.

صدها نکته و راه حل برای کمک ما به حفظ محیط زیست و جود دارد.راه حلها و اقداماتی که هزینه زیادی هم ندارد و اغلب از نظر اقتصادی نیز منفعت خودرا دارد.

شما هم میتوانید راه حلها را بیابید و اقدام کنید و به دیگران هم بیاموزید. مهم این است که به آنچه انجام میدهید اراده و ایمان داشته باشید.

نکته آخر و پایانی اینکه در آموزه های  دینی و ملی ما بر دوری از اسراف و ریخت و پاش تاکید فراوان شده. یعنی قبل از آنکه شعار روز جهانی محیط زیست در سال ۲۰۱۵ ، بر مصرف با احتیاط قرار بگیرد،هم در تمدن ما و هم در مذهب ما ایرانیان بر این نکته  تاکید وجود داشته است. باشد که هشیار باشیم.فقط یک زمین داریم با منابع محدود و۷ میلیارد انسان که همه رویاها و آرزوهای زیادی دارند.

منبع :http://dadrast.mihanblog.com/

باز نشر : آکادمی یوگا مازندران

http://www.yogaacademy.ir/

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*