خانه » مقاله ها » مقاله های یوگا » سلامتی استخوانها با یوگا
سلامتی استخوانها با یوگا

سلامتی استخوانها با یوگا

۶ دسامبر ۲۰۱۳
نوشته: فی مارتینز
image

تمرین باستانی یوگا که قدمت آن به بیش از پنج هزار سال پیش بازمیگردد، به کمک گلچین ماهرانه انواع مختلف تمرینات و به کارگیری پیوسته آنها، سلامتی استخوانها را به دنبال دارد. تمرینها و آساناهای مناسب یوگا برای تقویت استخوانها با توجه به میزان قابلیت آنها در بهبودبخشی وضعیتها، افزایش انعطاف پذیری بدن و تسکین سیستم اسکلتی بدن از تنشها و فشارها انتخاب میگردند. یوگا در افزایش تراکم استخوانی نیز موثر است؛ همچنین به جذب مواد معدنی موجود در استخوانها کمک کرده و در آزادسازی سلولهای خونی موجود در مغز استخوان در جریان خون بمنظور رفع نیازهای بدن نیز اثر بسیاری دارد.

میزان اهمیت سلامت سیستم استخوانی بدن
image
اسکلت بدن انسان شامل ۲۰۶ استخوان است. مفصلها به انتهای بعضی استخوانها متصل هستند. مایع سینوویال با لغزنده کردن انتهای استخوانها اصطکاک را کاهش میدهد. لیگامنتها و عضلات از طریق نقاط اتصال و پیوستگی متصل به استخوانها هستند. یک سیستم اسکلتی سالم در حکم بنیان و چارچوب یک بدن سالم است. وضعیتهای یوگا فرصتهای بهینه مورد نیاز برای تقویت و سالم سازی سیستم اسکلتی بدن را فراهم مینمایند.

درمان پوکی استخوان با یوگا
image
دکتر لورن ام. فیشمن، عضو کالج پزشکان و جراحان کلمبیا در نیویورک یک پروژه آزمایشی را با موضوع تاثیرات یوگا در پیشگیری و درمان پوکی استخوان در پیش گرفت. نتایج این مطالعه در “مباحث توانبخشی در سالمندی” در سال ۲۰۰۹ منتشر گردید و در اینجا قابل مشاهده است. اگرچه تعداد شرکت کنندگانی که این تحقیق را تکمیل نمودند، انگشت شمار بود، نتایج مهمی حاصل گردید و در افرادی که متعهدانه برنامه منظم یوگای خود را اجرا کرده بودند، بهبود چشمگیر تراکم استخوانی ستون فقرات و ران مشاهده شد.

یوگا و رفع نابهنجاریهای مفاصل و عضلانی –اسکلتی
image
از آنجاکه یوگا جریان سینوویال را افزایش میدهد، حرکت آزادانه مفاصل را بهبود بخشیده و دردهای مفصلی را کاهش میدهد. علاوه بر این، وضعیتهایی از یوگا که عضلات فرد را جهت اعمال فشار و کشش به اسکلت درگیر مینمایند، منجر به تقویت موضعی استخوان میشوند. سودمندی و اثرگذاری یوگا در معالجه نابهنجاریهای عضلانی -اسکلتی دست و مچ نیز به اثبات رسیده است. ماریان گارفینکل به همراه کالج پزشکی پنسیلوانیا پژوهشهایی را در سالهای ۱۹۹۴ و ۱۹۹۸ در پیش گرفتند که تأثیرگذاری یوگا را در کاهش عوارض سندرم مچ دستی (تونل کارپال) و تقویت پنجه ها تصدیق مینماید.

ترازسازی و افزایش تعادل بدن با یوگا و وسایل کمکی
image
وضعیتهای یوگا بدن را تراز نموده و تعادل آن را افزایش میدهد. بدلیل آنکه یوگا استفاده از وسایل کمکی را مجاز میشمرد، بیماران جسمی و افراد ناتوان نیز میتوانند وضعیتهای یوگا را انجام دهند که در صورت پرهیز از بکارگیری وسایل کمکی تمرین این دسته از افراد غیرممکن خواهد بود. مربیان یوگای آشنا با استفاده صحیح وسایل کمکی قادر هستند برنامه های تمرینی گوناگون را متناسب با رده سنی و وضعیت افراد از یکدیگر تفکیک و مجزا نمایند. تفکیک تمرینات به این شیوه مزیتهای یوگا را برای سالم سازی سیستم اسکلتی افراد افزاش میدهد.

مترجم: سارا آشیان
ویراستار:فروزنده شاملو
منبع: Aura Wellness Center

از سری مقالات سایت موسسه یوگای علمی نوا

باز نشر : آکادمی یوگا مازندران

http://www.yogaacademy.ir/

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*