خانه » مقاله ها » مقاله های یوگا » اهمیت همدلی در تحصیح شاگردان یوگا
اهمیت همدلی در تحصیح شاگردان یوگا

اهمیت همدلی در تحصیح شاگردان یوگا

برای هر مربی یوگا زمانی می رسد که میبایست یاد بگیرد چگونه رفتن و ماندن در وضعیت دیگران را به شیوه ای ماهرانه، مفید و با ملایمت، تصحیح کند. شکل گیری تکنیک مناسب برای تصحیح دیگران مستلزم زمان وتمرین است. اغلب اوقات، مشاهده مربیان با تجربه تر مفید است. مربیان بی تجربه می باید در مورد چگونگی برقراری ارتباط با شاگردان، تصحیح وضعیت یا هدایت آن ها به وضعیت درست، از مربیان با تجربه الگو برداری کنند. شما می توانید با مشاهده عملکرد اساتید چیزهای زیادی بیاموزید.
نشان دادن همدلی حسی است که از صبوری و درک درونیتان نشأت می گیرد. زمانی که می بینید که شاگردی در زمان رفتن یا ماندن در یک وضعیت دست و پا می زند تقلا می کند ، در طول کلاس زیاد صحبت میکند، یا درباره وضعیت های ناآشنا در گوشی خنده می کند، به خاطر بیاورید که شما هم زمانی یک مبتدی بوده اید. با این فکر که ایا بدن شما آنقدر انعطاف ندارد که کشش های خاص را انجام دهد و با وضعیت ها دست و پنجه نرم می کردید و احتمالاً امیدوار بودید که مربی شما همدلی لازم را برای برخوردی خوب با شما را داشته باشد. همدلی بخش مهمی از فلسفه یوگاست و برای شاگردان حائز اهمیت است که ان را در رفتار مربی شان ببینند.
به یاد داشته باشید که یوگا در بسیاری سطوح، یک تجربه بسیار شخصی است. گرچه با وجود اینکه شما گروهی از شاگردان را هدایت می کنید، خود هر فرد می بایست آنچه برایش درست ومناسب به نظر میرسد را تعیین کند. اگر شاگردی تصمیم میگیرد که در یک وضعیت کمک شما را رد کند، اجازه دهید ادامه دهد. شما می توانید توصیه های سازنده ای ارائه کنید، اما نمی توانید ذهن یک شاگرد را تغییر دهید. هر شاگرد با یک سری معلومات قبلی، و شرایط زندگی منحصر به فرد نزد شما آمده است. شاید شما ندانید آقایی که در ردیف سوم است، روز وحشتناکی داشته، خانمی که آخر کلاس است دیر به کلاس رسیده چون پرستار بچه اش دیرکرده است، یا خانم مسن تری که هیچ وقت کلاس را از دست نمیدهد، تازه خبر دار شده که برای نوه اش مشکلی پیش آمده است.
با این حال، کاری که میتوانید انجام دهید این است که با تمام شاگردان رفتاری توام با مهربانی، احترام و همدلی داشته باشید.
زمانی که آگاهانه تلاش کنید که نسبت به شاگردانتان و همچنین خودتان احساس عشق و محبت را پرورش دهید، همدلی ایجاد خواهد شد.به خود یادآوری کنید قبل ، بعد و درحین کلاس با شاگردان تان رفتار خوبی داشته باشید. هنگامی که شاگردی را تصحیح می کنید، این کار را به شیوه ایی محترمانه و مفید انجام دهید. همچنین به یاد داشته باشید نسبت به خودتان هم دلسوز باشید. اغلب اوقات هرکدام از ما بدترین فرد منتقد خود هستیم. در اینصورت ، مهم است که به خودتان نیز مانند شاگردانتان اجازه اشتباه کردن بدهید .از شاگردان خود انتظار بی عیب و نقص بودن نداشته باشید، بدین ترتیب گروهی شاگرد خواهید داشت که برای شیوه آموزش شما احترام بسیاری قائلند.
تمرین یوگا برای همه ما «یک فعالیت در حال پیشرفت» در دنیایی ناکامل و از بین رفتنی است.
نوشته : دکتر پاول جرارد
مترجم : زویا فریضه
منبع : سایت موسسه علمی نوا

باز نشر : آکادمی یوگا مازندران

http://www.yogaacademy.ir

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*