خانه » مقاله ها » مقاله های یوگا » تکنیکهای یوگا برای مشکلات گردن
تکنیکهای یوگا برای مشکلات گردن

تکنیکهای یوگا برای مشکلات گردن

تکنیک های یوگا برای دردهای گردن می تواند ” نجات دهنده زندگی” باشد.
درد می تواند درطول زندگی، فرد را درگیجی و پرت اندیشی نگه دارد. زندگی کوتاهتر از آنست که با گردن درد و یا کمر درد سپری شود. یوگا قادر است مشکلات مزمن و یا کوتاه مدت مربوط به دردهای گردن را برطرف نماید. افراد کمتر به گردن خود توجه می کنند مگراینکه در این ناحیه مشکلی احساس کنند ولی در واقع گردن هر روزه تحت فشار قرار دارد. سر به تنهایی حدود حدود ۷ کیلوگرم وزن دارد و حالتهای نامناسب می تواند استرس وفشار سنگینی را به گردن وارد کند. وضعیتهای نا مناسب مزمن و کهنه، فشار غیرطبیعی روی گردن بجا می گذارد طوری که کم کم از زمانی که سر خود را به جلو و به سمت صفحه کامپیوتر و یا تلویزیون و یا سایر چیزها خم می کنیم به گردن آسیب وارد می کند.
در خصوص دردها و آسیب های گردنی، یوگا تمرین فوق العاده مناسب با روندی کند و بطئی ولی حقیقتاً کارآمد است که جهت کاهش درد و افزایش کیفیت زندگی بکار میرود. همانگونه که اشاره شد این تمرینات باید به آرامی انجام شوند. بهترین عملکرد برای بهبود دردهای گردنی بکارگیری تمرینات آرام در طول زمان می باشد، زیرا حرکت های زیاد یکباره می تواند به ماندگاری درد برای هفته ها منجر شود که این اصلاً ایده ال نیست.
در خصوص افرادی که مشکل گردن دارند از تمرینات ایستادن روی شانه و گاوآهن به هرقیمتی که شده باید اجتناب ورزند. این دو آسانا فشار و سنگینی زیادی را بصورت متراکم و فشرده برگردن وارد مینماید که در واقع ممکن است به صاف شدن سراسری انحنای طبیعی گردن منجر شود که این خود امر نامناسبی برای درد گردن میباشد.
اولین تکنیک یوگا جهت کاهش مشکلات گردنی نشستن در وضعیت راحت و تنفس کردن است. یک صندلی محکم انتخاب کنید و روی لبه جلوی صندلی با پشت صاف بنشنید وطوری که دستها روی هم دیگر و روی برآمدگی شکم قرار گیرند.
کف پاها کاملاً با زمین در تماس باشند. نفس عمیق بکشید و بدن را بیشتر صاف و کشیده کنید، احساس کنید که دم به اعماق بدن شما واردمی شود.
حالا آگاهیتان را به قسمت پایین ریه ها و شکم خود معطوف کنید وسپس آگاهی رابه قسمت وسط قفسه سینه منتقل کنید همراه با آگاهی روی هر تنفس ، آگاهی را در حالیکه نفس عمیق می کشید به سمت ترقوه ها ببرید، تنفس شفا بخش. دم را لحظاتی قبل از رها کردن بازدم، نگه دارید.
حالاتوجه خود را به سمت گردن ببرید وتصور کنید تنفس تان نیروی شفابخشی را از سوراخ های بینی به سمت نای و از آنجا تا انتهای ریه ها یتان می کشد.
چنانچه احساس گرفتگی در این ناحیه از بدن خود داشتید، آن را رها کنید. اجازه دهید شانه ها از وضعیت و حالتی که از شروع گردن درد دارند آزاد شوند . تاج سر را به آرامی تا آنجا که راحت هستید بالاتر بکشید.
در این مکان امن و راحت کافیست بنشینید و از تنفس آزاد کننده درد لذت ببرید . به تعداد ۱۵-۱۰ نفس عمیق و آرام بکشید سپس رها کنید. زیبایی تکنیک در این می باشد که در هرجایی امکان آنجام دادن آن وجود دارد. هرزمان که تنش و وضعیت های ضعیف بدنی در طول روز آغاز شد، دقایقی را برای اجرای تکنیک ذکر شده صرف کنید. نتیجه فوق العاده عالی خواهد بود.
تکنیک بعدی کمی پیچیده تر است و باید بسیار آرام انجام شود. در تمام مدت به صدای بدن خود با دقت گوش کنید. این تکنیک وضعیت ترکیبی سگ و گربه است که حرکت ملایم و توام یکدیگر اثرات بسیار مفیدی برای گردن خواهد داشت.

image
روی زانوها ودستها قرار بگیرید، طوری که خط شانه ها و مچ ها عمود به زمین قرار گیرند و مفصل ران ها و زانوها دریک راستا عمود به زمین باشند. عضلات شکم و بالاتنه را طوری محکم کنید که ستون فقرات صاف تر و کشیده تر از قبل باشد. دنبالچه و تاج سر حتی المقدور در یک راستا قرار گیرند.
این وضعیت کاملاً راحت میباشد، با یک نفس همزمان قسمت پایین شکم را به سمت زمین ببرید. قفسه سینه را باز و به آرامی وبا دقت سرخود را بالا بکشید، مراقب باشید که سر ناگهان به عقب نرود. در این حالت دم بگیرید و درحالی که بازدم انجام می دهید شکم خود را به داخل و به سمت ستون فقرات بکشید و اجازه دهید پشت تان مانند گربه خشمگین گرد شود و بالا بیاید در حالی که پشت تان گرد میشود تصور کنید رشته ایی نامرئی از لگن خاصره شما به تاج سرتان متصل میباشد. سعی کنید سر و لگن را به سمت یکدیگر بکشید.
این حرکت ها را به آهستگی انجام دهید، مراقب باشید گردن را بیش از اندازه جمع نکنید. حالا دوباره برگردید به وضعیت سگ. تمرین سگ و گربه را ۱۰-۵ بار انجام دهید. سپس استراحت کنید.
دیگر حرکاتی که می توانند برای گردن مفید باشند شامل: وضعیت کودک ،سگ سرپایین(شوان) و کبری (بوجانگ) هستند.
image
image
در حین اجرای کلیه تمرینات نامبرده توجه مخصوص و تاکید باید بر روی گردن باشد. حرکت آهسته و ضعیف در این تمرینات گردن را رفته رفته قوی و بلند می کند و قوی تر شدن موجب تسکین درد و رفع تنش در ناحیه گردن می شود.

image
تمرینات روزانه یوگا فقط به نگهداری فردی برای وسعت دادن به دامنه حرکات و داشتن وضعیت بدنی مناسب و همچنین روش موثر برای بهبود آسیب های موجود و جلوگیری از مشکلات احتمالی آینده در قدمهای اول کمک می نماید.
مترجم : مینو بلاغی

منیع : سایت یوگای علمی نوا http://www.navayoga.com

باز نشر : آکادمی یوگا مازندران

http://www.yogaacademy.ir

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*