خانه » مقاله ها » مقاله های یوگا » آیا با یوگا می توان فشار خون را پایین آورد؟
آیا با یوگا می توان فشار خون را پایین آورد؟

آیا با یوگا می توان فشار خون را پایین آورد؟

یوگا به شکل انجام دادن تمرینات بدنی ، پرانایاما یا تمرکز ، فواید بیشماری دارد . تمرین مداوم یوگا می تواند به فرد کمک کند تا هم از لحاظ جسمانی و هم به لحاظ هیجانی متناسب و متعادل بماند . بعلاوه یوگا از این قابلیت برخوردار است که بهره ی روحی فرد را ارتقا بخشد. در مقایسه با ورزش ها ی دیگر از جمله ورزش های شدید باشگاهی ، انجام دادن تمرین ایمن یوگا ، خطرات نسبتاً کمتری دارد و می تواند متناسب با نیازهای افراد مختلف – جوان یا پیر ، سالم یا دارای ضعف جسمانی ، ورزشکار یا عادی در نظر گرفته شود . انجام دادن یوگا برای تک تک افراد ، امکان پذیر است . اخیراً پزشکان بر آن هستند ، یوگا را به عنوان ابزار طب جایگزین و مکمل بپذیرند . در حقیقت ، مرکز ملی طب جایگزین و مکمل (NCCAM ) ، بخشی از دپارتمان سلامت و علوم انسانی ایالات متحده است که یوگا را به صورت طب جایگزین و مکمل در دسته بندی طب ذهنی-جسمی می شناسد . برای اینکه یوگا را از این منظر مورد بررسی قرار دهیم ، وضعیت شناخته شده ای مانند فشار خون بالا را در نظر می گیریم . فشار خون بالا به خودی خود ، اختلالی جدی است و اگر درمان و کنترل نشود می تواند به موارد خطرناک تر و جدی تر سلامتی مانند مشکلات قلبی-عروقی ، اشکال در کلیه ها و غیره منجر شود . آیا یوگا می تواند فشار خون افراد مبتلا به فشار خون بالا را ، پایین بیاورد؟
بر اساس NCCAM ، برخی مطالعات تحقیقاتی نشان می دهد که تمرکز ذهنی و یوگا می تواند اثر مثبت در کاهش فشار خون افراد مبتلا به فشار خون بالا داشته باشد . همچنین ، متخصصین یوگا معتقدند ، فعالیت هایی مانند پرانایاما یا تمرین ها ی تنفسی و تمرکزی می توانند به طور جدی در کاهش اضطراب و اختلالات استرس و ترس افراد مؤثر باشند . کاهش سطح استرس و اضطراب می تواند به طور جدی به افراد دارای فشار خون بالا کمک نماید . بعلاوه ، مطالعات تحقیقاتی ثبت شده در ایندین ژورنال فیزیولوژی و فارماکولوژی نشان می دهد ، تمرین های یوگا به طور چشمگیری ، افراد مبتلا به فشار خون بالا را منتفع می سازد و به پایین آوردن سطح فشار خون شان کمک می کند . این تحقیقات روی افرادی با وزن بین ۵۳ تا ۸۱ کیلو گرم و محدوده ی سنی ۳۵ تا ۶۵ سال انجام شده است . در واقع ، نتایج تحقیقات در بین بیمارانی که آزمایش روی آنها انجام شده است ، نشان می دهد بیمارانی که یوگا انجام می دهند ، بسیار بهتر از کسانی که تنها داروی ضد فشار خون مصرف می کنند ، نتیجه می گیرند . بیمارانی که یوگا انجام می دهند صبح و عصر ، به مدت یک ساعت و ۶ روز در هفته ، یوگا انجام می دهند . تمرین های یوگا شامل تمرین های شاواسانا ، پاوان موکت آسانا ، واجراسانا ، یوگا مودرا ، تادآسانا ، ذکر و تمرکزهستند .
با وجودی که نتایج تحقیقات اخیر نشان می دهند ،یوگا اثر مطلوبی بر فشار خون افراد مبتلا به فشار خون بالا دارد َ، نتایج بعضی مطالعات تحقیقاتی نیز چنین است که یوگا یا تکنیک های ریلکسیشن ، به تنهایی ممکن است در پایین آوردن فشار خون کمک کننده باشد یا نباشد . لذا NCCAM پیشنهاد می کند که یوگا و تکنیک های ریلکسیشن در یک طرح جامع و کلی تلفیق شود تا فشار خون بالا را کاهش و از آن پیشگیری کند .
هر چند ممکن است انجام دادن تمرین یوگا برای پیشگیری و یا کاهش فشار خون بالا ، ایده ی خوبی باشد ، با این وجود ، بیماران نباید یکسویه تصمیم بگیرند و از آن مهمتر باید پیش از انجام دادن هرتمرین یوگا یا وضعیت های خاص یوگایی با پزشک شان مشورت کنند . افراد مبتلا به فشار خون بالا نباید بدون مشورت، یوگا را جایگزین داروهای ضد فشار خون کنند . بیماران باید پیش از هر تصمیم یا اقدام با پزشک شان مشورت کنند و در صورت تایید پزشک ، یوگا را زیر نظر و راهنمایی مربی مجرب و دوره دیده انجام دهند.

نویسنده : سیما دشپاند
مترجم : لادن خضری

منبع : سایت یوگای علمی نوا http://www.navayoga.com

باز نشر : آکادمی یوگا مازندران

 

 

۲ نظر

  1. خیلی ممنون و عالی بود.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*