خانه » مقاله ها » مقاله های یوگا » هاتا یوگا و بهبودی سرطان
هاتا یوگا و بهبودی سرطان

هاتا یوگا و بهبودی سرطان

۲۴ فوریه ۲۰۱۱
نوشته: سنجیو پاتل

(مراقب افکارت باش. هر فکر میتواند به یک عمل تبدیل شود.)

هاتا یوگا چه زمانی به عنوان یک راه درمانی شناخته شد؟ نحوه عملکرد هاتا یوگا به عنوان راه درمانی فرعی در بهبودی بیمار معالجه شده توسط شیوه های درمانی استاندارد چون دارو درمانی چگونه بوده است؟ افرادی که با تصمیمهای سرنوشت سازی مرتبط با زندگی شخصیشان و بیماریها روبرو هستند، در ذهن خود پرسشهایی کاربردی دارند.
در طول قرن پانزدهم، یک یوگی هندی به نام سوات ماراما ترکیبی از اصول فیزیکی، تنفسی، ذهنی و مرتبط با سبک زندگی را معرفی نمود و مجموعه این اصول همان چیزی شد که ما امروز تحت عنوان “هاتا یوگا” میشناسیم. با توجه به اظهارات سوات ماراما پیوند قوای حیاتی و متضاد ما میتواند به یک زندگی متعادل و در کمال صلح و آرامش منتج گردد.
با هماهنگ نمودن “ها” (به معنی خورشید) با “تا” (به معنی ماه) در درون خود قادر به آزادسازی انرژیهای شفابخش فیزیکی و ذهنی خواهیم بود. امروزه میلیونها نفر برای افزایش انعطاف پذیری و قدرت بدن خود به تمرین آساناها و وضعیتهای هاتا یوگا میپردازند، اما علم پزشکی همچنان تحقیقات بیشتری را به بررسی اثر شفابخشی یوگا برای بیماریهایی خاص چون سرطان اختصاص میدهد.
در تلاشی به منظور تسکین بیماران از عوارض دارو درمانی، مطالعات پزشکان نشان میدهد که بی خوابی، درد و خستگی توسط تمرین پیوسته یوگا رفع میگردند. این مقوله دارای چنان اهمیتی است که بهتر است به صورت آنلاین یا به مربیان یوگا در دوره های آموزشی اطلاع رسانی شود.
پیشینه بررسی مقوله تسکین استرس به عنوان متممی از طب شرقی به سال ۱۹۶۲ برمیگردد. هنگامی که نشریه “پژوهش سرطان” به اعلام این موضوع که بهبودی چشمگیر مشاهده شده در حیوانات آزمایشگاهی دارای سلولهای سرطانی در شرایط تسکین دهنده استرس، پرداخت، جنبشی همگانی برای بررسی راههای درمانی جایگزین از قبیل هاتا یوگا به راه افتاد.

image
از آنجاکه سرطان ناشی از تکثیر سلولهای سرطانی و تضعیف سیستم ایمنی بدن توسط استرس است، هر عاملی که به کاهش میزان استرس بیانجامد، از این منظر شایان توجه خواهد بود. بنابراین انجمن سرطان آمریکا برای معالجه سرطان، یوگا را یک “روش درمانی متمم” دارای اهمیت تلقی میکند.
با توجه به آموزه های استاد یوگا، ماهاریشی پاتانجالی، یوگا بر مبنای پاکسازی خود استوار بوده و هر یک از تکنیکهای آن برای اثرگذاری بر یکایک ارگانها، غدد، اعصاب وعضلات بدن طراحی شده است. اگر در یک قسمت از بدن خود تنش دارید، احتمال آنکه انرژی شفابخش بتواند به آن ناحیه برسد کم بوده و آن بخش بی نصیب میماند.

image

بنابراین مسئله مهم، استرس شدیدی نیست که میتواند سیستم بدن ما را به چالش بکشاند، بلکه استرس مزمنی است که هر روز آن را تجربه میکنیم. فشارها و نگرانی های مرتبط با جراحی قریب الوقوع، دارو درمانی و تغییرات سبک زندگی در روند بهبودی بافت سلولی فرد بیمار میتوانند توسط تمرین های پیوسته هاتا یوگا رفع گردند.
نتایج حاصل از تحقیقات امیدوارکننده پیرامون هاتا یوگا و مزایای آن برای مبتلایان سرطان منجر به شکل گیری مکان هایی چون مرکز رفاه عمومی در بولیناس، مرکز درمان سرطان تینگ شا در شمال سانفرانسیسکو شده اند که به نجات یافتگان فرصتی برای ملاقات با افراد همفکر با خود داده و پاسخی معنوی برای این بیماری مزمن می یابند.

مترجم: سارا آشیان

منابع:
اولگر، ازلم (۲۰۱۰) تأثیرات یوگا بر کیفیت زندگی مبتلایان به سرطان. راههای درمانی متمم در تمرینات کلینیکی
اسمیت، کلی بی (۲۰۰۸) بررسی شاهد محور یوگا به عنوان عامل متمم در معالجه بیماران مبتلا به سرطان. سایکو آنکولوژی
سریدهار سی آر. یوگا و سرطان. یوگا به عنوان دارو: تجویز یوگا برای سلامتی و شفابخشی نوشته تیموتی مک کال.
یوگاسوتراهای پاتانجالی، ترجمه و تفسیر توسط سری سوامی ساچی داناندا . موسسه یوگا علمی نوا.

باز نشر : آکادمی یوگا مازندران

http://www.yogaacademy.ir

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*