خانه » مقاله ها » مقاله های یوگا » بهبود عملکرد ورزشی توسط یوگا
بهبود عملکرد ورزشی توسط یوگا

بهبود عملکرد ورزشی توسط یوگا

با نزدیک شدن به فصل تابستان، یوگیان بسیاری از انجام تمرینات سخت و چالش برانگیز یوگا در هوای آزاد لذت خواهند برد. آنهایی از ما که در طول زمستان زمان زیادی را صرف انجام دادن یوگا در فضاهای سرپوشیده می کنیم ، در طول تابستان اغلب در فعالیتهای ورزشی در فضای باز شرکت خواهیم کرد. بسته به محل زندگی و میزان دسترسی به فعالیتهای ورزشی مختلف که می توان در هوای آزاد انجام داد ، شما ممکن است تنیس ، موج سواری یا حتی یادگیری صخره نوردی را انتخاب کنید. شما حتی ممکن است علاوه بر تمرینات معمول یوگای خود، چند تایی از این ورزشها را برای انجام دادن در اوقات تابستان انتخاب کنید.
تنوع ورزشها و فعالیتهای هوای آزاد برای ماههای گرم سال تقریبا نامحدود است. اگرچه زمانی که تناوب و شدت تمرینات ورزشی خود را افرایش می دهیم ، به خصوص اگر یک ورزش جدید را آغاز کنیم ، خطر ایجاد مصدومیت ناشی از ورزش نیز افزایش می یابد. انجام دادن تمرینات آسانای یوگا چندین دفعه در هفته ، عضلات و رباطهای شما را منعطف و قوی خواهد کرد. تمرینات آسانا همچنین ابزار بسیار عالی برای حفظ توده عضلانی بدن شما در جهت مناسب است که به کاهش خطر مصدومیت ناشی از انجام دادن اشتباه حرکات فیزیکی در جریان تمرینات ورزشی کمک می کند.
Ardha Hanumanasana یا Kneeling Half Split Pose
Ardha Hanumanasana یک وضعیت بسیار راحت و موثر برای کشش کامل پشت پاها است که عضلات پشت ران، باسن، ساق پا و کمر را هم شامل می شود. علاوه بر این ، وضعیت Ardha Hanumanasana باعث التیام درد سیاتیک کمر که اغلب به دلیل خشکی عضلات کمر ایجاد شده است ، می شود. بسیاری از فعالیتهای ورزشی عضلات پشت ران را کوتاه می کنند که باعث ایجاد فشار بر عضلات کمر می شود. دویدن بر روی زمین سفت ، تنیس و دو ورزش هایی هستند که بسیار سریع می توانند عضلات ساق پا و پشت ران را سفت و خشک کنند ، به ویژه اگر بر روی زمین سفت تنیس بازی کنید و یا بر روی زمین سخت خیابان بدوید. با ترکیب Ardha Hanumanasana یا Kneeling Half Split Pose در تمرینات یوگا خود ، شما می توانید به طور منظم طول تمام عضلات خود همراه با عضلات پشت پا شامل عضلات ساق پا ، باسن و پشت ران را افزایش دهید. بدین طریق تمرینات یوگایی که انجام میدهید ، بهبود عملکرد ورزشی را ازطریق قدرت و انعطاف بخشیدن به عضلات و رباط ها تسهیل می نماید.
برای انجام دادن این تمرین توصیه می شود که ابتدا بدن خود را با انجام یک سیکل سلام بر خورشید ، گرم کنید. این حرکت می تواند در انجام سیکل سلام بر خورشید A یا B گنجانده شود.این حرکت همچنین می تواند به عنوان یک آسانا مستقل در زمان هایی که فرصت کوتاهی دارید انجام شود به شرط آنکه مراقب باشید بیش از اندازه عضلات خود را در حالت کشش قرار ندهید. هر زمان که آماده انجام دادن این حرکت هستید، ابتدا با حرکت قله (Downward facing Dog) شروع کنید و سپس بر روی زانوهای خود روی تشک یوگا قرار بگیرید. اگر زانوهای شما حساس هستند ، می توانید یک پتوی کوچک را تا کرده و بر روی تشک خود قرار دهید، این کار انجام دادن این حرکت را راحت تر و دل نشین تر می نماید.
با یک بازدم ، پای راست خود را به سمت جلو بر روی تشک یوگا بکشید. انگشتان پای راست را به سمت سقف و یا آسمان نگه دارید. با بازدم بعدی به سمت جلو خم شوید و دستان خود را به سمت جلو تشک تا آنجا یی که توان خم شدن دارید بگذارید. جهت انگشتها را به سمت جلو تشک قرار دهید. همزمان که تنش در پاها و باسن شروع به رها شدن می کند ، ممکن است به این نتیجه برسید که کمی بیشتر می توانید دستها را بکشید. باسن خود را صاف نگه دارید. در این وضعیت به مدت چندین تنفس کامل باقی بمانید. در حالیکه در وضعیت قرار دادید ، آگاهی خود رابه نفس هایتان ببرید. نگاه خود را به نقطه ای ثابت در روبه رونگه دارید. اگر هرگونه دردی را در عضلات پشت ران، باسن و یا کشاله ران خود حس کردید، دست های خود را عقب تر بیاورید تا جاییکه کشش مطبوع بدون دردی را حس کنید. زمانیکه این تمرین را برای سمت راست انجام دادید ، کشش را رها کنید و خیلی آرام و آگاهانه به حالت قله (Downward facing Dog) برگردید. هرگاه آماده بودید ، این حرکت را برای سمت چپ انجام دهید و قبل از اینکه باقی تمرینات یوگا خود را انجام دهید به مدت کوتاهی در حالت کودک (Child pose ) استراحت کنید.
مترجم : مریم حیدری
ویراستار: فروزنده شاملو

© Copyright 2014 – Virginia Iversen / Aura Wellness Center – Publications Division

منبع : سایت موسسه یوگا علمی نوا

باز نشر : آکادمی یوگا مازندران

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*