خانه » مقاله ها » مقاله های یوگا » یوگا و رها کردن گذشته
یوگا و رها کردن گذشته

یوگا و رها کردن گذشته

معلمین یوگا همواره به شاگردان خود یاد آوری می کنند که در لحظه حال زندگی کنند. بعنوان یک فراگیر، یاد میگیریم که توجه خود را به زمان حال معطوف کرده در حالیکه آینده با چرخش و گردش مقابل ما ظاهر میشود. با تمرکز در لحظه حال بودن احتمالاً آینده بصورت رویای خوش از راه میرسد.
حالا، چگونه با گذشته خود کنار بیائیم؟
بسیاری از افراد بار تاسف و پشیمانی خود را از گذشته همه جا به دوش می کشند که این امر باعث می شود که آنان را به پایین کشیده و تمام نیروی بالقوه ی خود را که در این لحظه ی حال می توانند دارا باشند را از دست بدهند . زندگی کردن در گذشته همیشه از روی خود آگاهی صورت نمی گیرد، ولی تاثیر منفی که احساس می شود غیر قابل انکار است .
درهر لحظه همواره هزاران گزینه مختلف وجود دارد. اگر در گذشته بنشینیم و برای تمام نیروی بالقوه انتخاب هایی که می توانستیم داشته باشیم رنج بکشیم، وحشت از انتخاب ضعیف و ناکارآمد ما را فلج میسازد. تردید و دودلی دائمی موجب انجام ندادن کار و بی عملی میشود و این روشی بسیار مضر برای زندگی کردن است. بالاخره، ما باید زندگی کنیم و تصمیم بگیریم و اجازه دهیم اتفاقی که قرار است ، بیافتد تا به یقین و پایداری برسیم .
در عین حال ، ما باید آگاهانه زندگی کنیم و از تحمیل درد و رنج به خود و دیگران اجتناب ورزیم. انتخاب های کوته نظرانه ، عکس العمل های ناگهانی و اشتباهات عظیم زمانی رخ می دهند که ایگو « نفس» در ذهن کاملاٌ مستحکم و مستقر باشد.
“رها کردن آن گونه انتخاب ها و پس از آن طرح سئوال” دستورالعمل اجرایی ایگو میباشد. چیزی که ایگو در جستجوی حمایت خود به هر قیمتی که شده می باشد. هیچکس نمی تواند در تمام مدت انتخاب های درست داشته باشد و به قول معروف : ادراک همواره صد در صد است . نگاه کردن به گذشته و تصور اینکه همه راهها و وقایع می توانست رخ بدهد، می تواند فرد را به رنج شدید واحساس اینکه زندگی او را به قهقرا برده و یا با تصمیم های غلط زندگیش را خراب کرده، رهنمون شود.
“من بدترین دشمن خودم هستم” درواقع یک عبارت بسیار منفی است که با قدرت تخریبی فراوان روی ذهن فرد اثر می گذارد. هر فردی قابلیت موفق شدن یا انهدام خود را، بسته به اینکه چه مقدار قدرت به خوش بینی ها و منفی بافی در اعماق ذهن خود میدهد را دارد.
image
بودن در کلاس یوگا زمانی است برای تمرین کردن بودن در زمان حال . اگر فراگیر خود را در وهم و خیال گذشته و یا آینده یافت، توسط تمرینی که انجام مید هد خود را به زمان حال یا اکنون باز میگرداند. یوگا از افراد توقع کمی دارد، ولی چیزی که مرتباً نیاز دارد “توجه” است.کافی نبودن حداکثر توجه به تمرین و بازگرداندن تمرکز به روی تمرین از هر راه و مسیر، به داشتن توجه در یوگا کمک می کند.
چون در پایان هر کلاس یوگا، زندگی واقعی در وجودتان جاری می شود، کاملاً امکان پذیر است که درگیر افکار منفی و تکراری اشتباهات گذشته شوید. اگرچه، بعد از یک کلاس موفقیت آمیز یوگا، فراگیر با داشتن یک احساس خوب درمی یابد که انجام دادن چنین کاری (نگاه به گذشته) چقدر بی ارزش میباشد.

image
این نگرش جدید ذهن اغلب دیدگاه نامیده میشود. دیدگاه جدید با فاصله گرفتن فرد از خود در یک موقعیت و سپس توجه مجدد به آن با نگاهی تازه حاصل میگردد. هیچ زندگی کامل نیست، و هر زندگی با درد و رنج عجین است ، ولی در پایان، در بستر همه رنج ها رشته ای از یک حس خوب و پایدار وجود دارد.عبور کردن از گذشته ها و متوقف ساختن نگرانی برای آینده، موجب می شود فرد تحت پوشش جریان کامل خوشبختی قرار گیرد.خودتان، دیگران و زندگی را اگر لازم باشد ببخشید، اما حرکت کنید و به عقب نگاه نکنید.
به گذشته فقط به عنوان یک کتاب مرجع، با درسهایی که احتمالاً برای زمان حال شما پیشنهاد میکند نگاه کنید. در آن درسهایی توسط موفقیت ها و اشتباهات گذشته حاصل شده، ولی با دادن قدرت به گذشته، برای رنجاندن خود نمی توان چیزی آموخت.
با شور وشوق و اشتیاق به استقبال تمرینات روزانه یوگا بروید و در بازگشت زندگی شما به وفور پربرکت خواهد شد.
نوشته : دکتر پل جرارد
ترجمه : مینو بلاغی
ویراستار: فروزنده شاملو

منبع : سایت موسسه یوگا علمی نوا http://www.navayoga.com

باز نشر : آکادمی یوگا مازندران http://www.yogaacademy.ir

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*