خانه » مقاله ها » مقاله های یوگا » وضعیت های باز کننده قلب در یوگا
وضعیت های باز کننده قلب در یوگا

وضعیت های باز کننده قلب در یوگا

ناحیه قلب به دلیل تجربیات سخت و دردناک زندگی، غالبا می تواند منقبض یا حتی دچار تو رفتگی شود. وقتی که محوطه قلب، باز و منبسط نیست، ممکن است جریان قلبی-عروقی خون در حالت بهینه خود عمل نکرده ، مشکلات گردن و پشت پیش بیاید و حس رخوت، کسالت و سنگینی بر وضعیت هیجانی فرد غالب شود. وضعیت های یوگا که ناحیه قلب را باز می کنند ابزاری عالی برای رهایی از تنش و احساسات دشوار هستند. وضعیت های گشاینده قلب همچنین کمک می کنند تا حال فردی که یوگا می کند، بهتر شود، افسردگی تسکین پیدا کند و سطوح انرژی تقویت شود. دو تا از وضعیت های کلاسیک گشاینده قلب در یوگا، اشتراسانا یا وضعیت شتر و دهانوراسانا یا وضعیت کمان است. قبل از تمرین این وضعیت ها مطمئن شوید که چند بار تمرین سلام بر خورشید، بدن شما را گرم کرده است.

اشتراسانا یا وضعیت شتر

وضعیت شتر یکی از موثرترین وضعیت های یوگا برای باز کردن ناحیه قلب است. وضعیت شتر نه تنها تمام فضای خالی قفسه سینه را بسط می دهد، بلکه همچنین غدد تیروئید و پاراتیروئید را تحریک می کند و بدین سبب به تقویت تعادل هورمونی بدن کمک می کند. وضعیت شتر همچنین انعطاف پذیری ستون فقرات را بهتر می کند.
انجام دادن وضعیت شتر را با زانو زدن روی تشک یوگا شروع کنید. اگر زانوهایتان حساس است، یک حوله یا پتو را تا کنید و روی تشک بگذارید تا زیر زانو ها نرم تر شود. زانوهایتان باید حدودا به اندازه عرض لگن از هم فاصله داشته باشند و ران ها عمود بر تشک باشند. اجازه ندهید زانوهایتان به سمت بیرون بچرخند، ران ها را به سمت همدیگر بچرخانید و پشت پاها را برای اتکای بیشتر محکم به روی تشک فشار دهید.

image

دست ها را، در حالیکه انگشتان رو به پایین به سمت تشک هستند، روی استخوان خاجی بگذارید. یک دم عمیق و کامل بگیرید و با بازدم به عقب خم شوید تا اینکه به مرز خود برسید، یعنی نقطه ای که احساس کشش عمیقی می کنید اما درد ندارید. اگر ناراحتی گردن دارید، چانه خود را در داخل سینه قرار دهید. اگر گردنتان آسیب ندیده است و احساس راحتی می کنید، می توانید برای کشش بیشتر گلو و گردن، سر را به عقب بیندازید. برای سه تا پنج نفس در این وضعیت بمانید. سپس دو بار دیگر تکرار کنید. همانطور که به وضعیت عمودی می آیید آهسته رها کنید. برای چندین دقیقه با بدنی رها و گسترده در وضعیت کودک استراحت کنید.
دهانوراسانا یا وضعیت کمان
image
انجام دادن وضعیت کمان یکی از موثرترین راه ها برای باز کردن و انبساط ناحیه قلب است. علاوه بر این، انعطاف پذیری ستون فقرات را افزایش می دهد، بازوها، ناحیه پشت و گردن را کشش می دهد و نیرومندی بالاتنه را تقویت می کند. وضعیت کمان همچنین آتش گوارش را تحریک می کند و تعدادی از ناراحتی های رودوی را تسکین می بخشد.
برای اجرای وضعیت کمان، روی تشک به روی شکم دراز بکشید، در حالیکه دست ها کنار تنه قرار دارند و کف دست ها رو به بالاست. سرتان را بچرخانید و چانه را مستقیما روی تشک قرار دهید. یک دم بگیرید. با بازدم، یک پا را و سپس پای دیگر را خم کنید و با هر دست قوزک پای مربوط به ان را بگیرید. قوزک پا را محکم نگه دارید و پاها را به دست ها فشار دهید تا بالا بیایند. قفسه سینه خود را مثل یک طاووس منبسط کنید. حس کنید پر و منبسط می شوید. برای سه تا پنج نفس در این وضعیت بمانید. دو بار دیگر تکرار کنید و سپس به آرامی رها کنید و چند دقیقه با بدنی رها و گسترده در وضعیت کودک استراحت کنید تا کمرتان کشیده شود.

نوشته گوپی رائو
منبع :  Aura Wellness Center – Publications Division
مترجم : مهدی رحیمی

باز نشر : آکادمی یوگا مازندران

http://www.yogaacademy.ir

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*