۳- یائسگی

۳- یائسگی

قسمت سوم

علائم طبقه بندی آیورودایی :

واتا پیتا کافا

مشخصات تیپ واتا : مستعد عصبی شدن ، اضطراب ، تغییر سریع حالات حسی و رفتاری ، خشکی واژن ، تحلیل قوام پوست ، احساس سرما ، پریود های نامرتب ، بی خوابی ،گُر گرفتگی شدید یا ملایم ، یبوست ، تپش قلب ، درد و ورم مفصل .

مشخصات تیپ پیتا : مستعد تندخویی : عصبانیت ، تحریک پذیری ، تعرق شبانه ، گُر گرفتگی ، پریود های سنگین ، خون ریزی زیاد ، عفونت های دستگاه ادراری ، آکنه و بثورات پوستی .

مشخصات تیپ کافا: مستعد افزایش وزن ، انسداد ، رخوت ، افزایش بی دلیل وزن ، حافظه ی خوب ، عفونت های قارچی ، تنبلی ، افسردگی ، نداشتن انگیزه ، هاضمه ی کند .

علائم یائسگی :
image

-گرگرفتگی و تعریق شبانه : حدود ۷۵ تا-۸۵ درصد زنان این علائم را تجربه می کنند ، احساس گرمایی که در بدن پخش می شود و اغلب در سر و قفسه سینه است و به مدت ۳۰ ثانیه تا چند دقیقه ادامه می یابد . علائم یائسگی به خاطر ترکیبی از نوسانات هورمونی و بیو شیمیایی است که در نتیجه ی افت سطح استروژن رخ می دهد . خوشبختانه حدود ۸۰ درصد زنان ظرف مدت ۵ سال علائم شان از بین می رود ، در حالی که ۱۰ درصد از زنان گاهی تا ۱۰ سال مجبورند این علائم را تحمل کنند . رژیم غذایی تند ، الکل ، کافئین و سبک زندگی پر استرس می تواند موجب تشدید گر گرفتگی شود . گاهی گرگرفتگی همراه با تعریق شبانه منجر به بیداری شبانه می شود در نتیجه دوباره خوابیدن دشوار می شود یعنی خواب مختل می گردد و به خستگی روزانه می انجامد . از آن جایی که این سبک زندگی ، دوشای واتا را نامتعادل می سازد ، آما در اثر سبک زندگی ناسالم تولید می شود و ایجاد srotho rodha (انسداد Arthava vahasrotas) می کند . بنابرین گرگرفتگی در حقیقت پاسخ بدن است به فرد برای این که یادآوری کند تا سبک زندگی ناسالم را تصحیح نماید .

image
-خونریزی نا منظم واژینال : دوره ماهانه ممکن است به طور مکرر یا با فاصله باشد . الگوی منظمی در پیش یائسگی وجود ندارد و الگوها از فردی به فرد دیگر متفاوت است . مهم است به یاد داشته باشیم همه ی زنانی که عادت ماهانه نامنظم دارند باید توسط پزشک شان مورد ارزیابی قرار گیرند تا تأیید شود ، عادت ماهانه نامنظم به دلیل علائم پیش از یائسگی است و نشانه ی پزشکی دیگری ندارد . بی نظمی در الگو و مقدار خونریزی عادت ماهیانه به این دلیل است که در این مرحله از زندگی دوشای واتا غالب است و وقتی سبک زندگی و رژیم غذایی نامناسب باشد ، دوشای واتا نامتعادل می شود و این عدم تعادل بی نظمی ایجاد می کند .
-علائم واژینال : تحلیل عضلات واژن ، خشکی و الاستیسیته ی کمتر آن که در اثر افت میزان استروژن رخ می دهد . علائم می تواند شامل خشکی واژن ، خارش یا التهاب و یا درد در هنگام ارتباط جنسی باشد .
-دیگر تغییرات فیزیکی : بسیاری از افراد همزمان با یائسگی تا اندازه ای افزایش وزن پیدا می کنند ، توزیع چربی به خصوص در ناحیه ی کمر و شکم بیشتر از ران هاست . تغییر حالت روحی نشانه متداول دیگری است .
-فراموشی ، فقدان یا کمبود انرژی حیاتی ، ضربان قلب نامنظم ، سرگیجه ، تورم ، مشکلات گوارشی و رشد مو در ناحیه ی چانه ، بالای لب ، قفسه ی سینه و شکم از دیگر علائم آن است .
مترجم : لادن خضری
تالیف دکتر کوتا چا
From the Desk of Dr. Kotecha

باز نشر : آکادمی یوگا مازندران

http://www.yogaacademy.ir

۲ نظر

  1. ساییتون و مطالب پر بار و عالی

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*