خانه » مقاله ها » تغذیه » پاکسازی درون(تغذیه بهتر، زندگی سالمتر )
پاکسازی درون(تغذیه بهتر، زندگی سالمتر )

پاکسازی درون(تغذیه بهتر، زندگی سالمتر )

در دهه های اخیر برنامه ریزی های بسیاری در زمینه تغذیه و عادت های غذایی انجام و دستورالعمل های جامعی ارائه شده است ولی متاسفانه عمل به بسیاری از آنها در دراز مدت چندان موفقیت آمیز نمی باشند. علت این امر فقدان پیش زمینه برای تغذیه مناسب است و این پیش زمینه ، داشتن دستگاه گوارش سالم و پاکسازی شده است که اکثر افراد بدون دارا بودن آن برنامه غذایی خود را شروع می کنند.
تغذیه برابر است با حاصل ضرب عامل غذا در عامل گوارش(‌گوارش× غذا = تغذیه) .ولی اگر در عامل گوارش مشکلی رخ دهد ، بدن هرگز قادر به تغذیه کامل نخواهد بود. پس قبل از دسترسی به تغذیه مناسب تر لازم است دستگاه گوارش پاکسازی شده و منظم کار کند . طبق تحقیقات انجام شده دستگاه گوارش اغلب افراد پاک نیست و به خوبی کار نمی کند. انباشته شدن مواد زائد در دستگاه گوارش موجب سمی شدن آن می شود و در نتیجه دستگاه گوارش به صورت منبع خطرناک مواد سمی در می آید که باعث از دست دادن سلامتی ، جوانی و شادابی و پیدایش بیماری و پیری می شود.
این امر به علت پرکردن بیش از حد دستگاه گوارش از مواد گوناگون غذایی به وجود می آید . معده انسان از کودکی و بر اثر پرخوری های مکرر به مرور تنبل و منبسط شده و بازتاب های سیری و تهوع دیگر به خوبی عمل نمی کنند . غذاهای اضافه در روده تخمیر و تجزیه می شوند و فرد مبتلا به سوء تغذیه می گردد . بنابراین انسان ذاتا پرخور زاده نشده بلکه پرخور بار آمده است. در شرایط طبیعی، غریزه میزان نیاز به مواد غذایی را تعیین می کند ولی متاسفانه آنچه جایگزین غریزه می شود اشتهای کاذب است و بدین ترتیب اغلب افراد دچار آشفتگی های مزمن گوارش می شوند که آغازی پنهان برای بیشتر بیماری های آنها خواهد بود.
نتایج آسیب مزمن روده که بدین ترتیب حاصل می شوند عبارتند از:
-تولید مواد سمی بر اثر تجزیه مواد غذایی انباشته شده در بدن و تجمع باکتری های مضر
-شیوع بیماری های گوارش از جمله التهاب معده، زخم روده و معده، یبوست، بواسیر،فشار خون بالا و…
– تغییر وضعیت ظاهری بدن و زشتی اندامها مانند چاقی،‌برآمدگی شکم و باسن، گودی کمر، قوز ، افتادگی پستانها و…
– تغییر حالت پوست مانند پف کردن پوست صورت و ایجاد غبغب،به وجود آمدن چین و چروک و کهیر ،آگنه ، اگزما و …
– مسمومیت عمومی بدن و بروز سردرد ،بی حوصلگی، تحریک پذیری ،تنبلی و…

بنابراین یکی از بهترین شیوه ها برای پیشگیری و درمان بسیاری از بیماری ها و افزایش سطح سلامت و شادابی تغییر سبک تغذیه و پاکسازی و سم زدایی دستگاه گوارش است.تغذیه طبیعی و گیاهی اولین قدم برای پاکسازی دستگاه گوارش می باشد. با استفاده از غذاهای سالم گیاهی (بدون گوشت و تخم مرغ) سموم کمتری وارد بدن می شود و در نتیجه پاکسازی راحت تر و بهتر انجام می شود . به علاوه دستگاه گوارش به تدریج عکس العمل های طبیعی خود را بازیافته و ترمیم می شود.
سم زدایی و پاکسازی با استفاده از رژیم های مناسب غذایی و شستشوهای خاص دستگاه گوارش به وسیله محلول آب و نمک انجام می شود.محلول آب و نمک مسیر معده و روده ها را در جهت طبیعی طی می کند و در سر راه خود ذرات مانده و زائدات غذاها را که شاید سالها در چین خوردگی های روده باقی مانده اند ، از دیواره مجرای روده کنده و از راه طبیعی دفع می کند ( البته این شستشوها باید زیر نظر متخصص انجام شود.)
همچنین ماساژ دستی شکم که توسط پزشک و متخصص انجام می شود به روند سم زدایی و پاکسازی سرعت می بخشد. یکی از نتایج مثبت ماساژ این است که روده را ورزش می دهد تا کارکرد طبیعی خود را باز یابد و جایگزین مواد مسهل (که بعضا اثرات منفی ایجاد می کنند) می باشد. ماساژهای مناسب دیگر ، نوشیدن مقدار فراوان آب ، استحمام و شستشوی پوست، پیاده روی و ورزش سبک مانند حرکات یوگا نیز مفید می باشند.
با یک برنامه غذایی مناسب علاوه بر حفظ ارزش غذایی و افزایش سبکی و نشاط می توان از بسیاری از بیماری ها پیشگیری و زندگی سالم و بهتری را تجربه کرد.

نویسنده: دکتر محمد عیوضی

باز نشر : آکادمی یوگا مازندران

http://www.yogaacademy.ir

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*