خانه » مقاله ها » مقاله های یوگا » ۳-یوگا برای سلامتی پوست
۳-یوگا برای سلامتی پوست

۳-یوگا برای سلامتی پوست

قسمت سوم

بکرام یوگا
بکرام یوگا، به نام مؤسس آن بکرام چادهری نامگذاری شده و هات یوگا ،یوگای گرم نیز نامیده‌می‌شود. این نوع یوگا از چند سری بیست و شش تایی تمرین تشکیل شده‌ که در اتاقی با دمای ۴۰ درجه سانتیگراد با رطوبت ۶۰٪ انجام می‌شود.
تأثیر بکرام یوگا بر ناراحتی‌های پوست
با بکرام یوگا، ماهیچه‌ها به خوبی کشیده می‌شود، دستگاه گردش خون پاک می‌شود و گرما باعث بازشدن منافذ پوست و درنتیجه خروج تمامی سموم از پوست می‌شود. تأثیر بکرام یوگا بر مشکلی چون اگزما ثابت شده نیست اما بسیاری افراد در اینترنت نظراتی دراین باره داده‌ و بکرام یوگا را در درمان اگزما موثر دانستند. با این حال این منابع چندان موثق نیست. اما یک متخصص پوست از بحرین، عقیده دارد که بکرام یوگا، به دلیل رطوبت بالا می‌تواند بیماری‌های نامبرده را تشدید کند و افراد مبتلا به اگزما همواره باید در محیط خنک، با دما و رطوبت متوسط باشند. من شخصا بخاطر اگزما از رفتن به سونا و بخار خودداری می‌کنم چون پوستم کم‌کم قرمز شده و به خارش می‌افتد اما شاید چنین محیطی برای آکنه مفیدباشد.
image
علاوه براین؛ رطوبت موجود در کلاس‌های بکرام یوگا گاه منجر به بازشدن منافذ پوست و کوچک ‌شدن جوشها می‌شود. اما رطوبت بسیار بالا معمولا این مشکل را وخیم‌تر می‌کند.
نکات مهم
برای سلامتی پوست و بهره‌مندی هرچه بیشتر از جلسات یوگا، نکات زیر را رعایت کنید:
– با پوست تمیز سرکلاس حاضرشوید و قبلا دوش بگیرید. آرایش نکنید چون مانع خروج عرق می‌شود و بستری مناسب برای جوش ایجاد‌می‌کند.
– برای جلوگیری از بسته‌شدن منافذ پوست صورت در هنگام تمرین از به‌کارگیری ژل و نرم‌کننده زیاد بر موها خودداری‌کنید.
– تشک یوگا را پیوسته تمیز نگاهدارید.
– دو حوله تمیز همراه داشته باشید: یکی روی تشک و دیگری برای تمیزکردن صورت در هنگام حرکات به‌کارمی‌رود.
– پس از کلاس از تماس صورت با دست و اجسام دیگر جلوگیری‌کنید. ابتدا صورت را با حوله‌ تمیز و خیس یا پنبه ضدآکنه تمیزکنید، اما بهتر از همه آن است که بلافاصله دست و صورت را با آب گرم و صابون مناسب بشویید.
نتیجه‌گیری: تمرینات یوگا می‌تواند مکمل درمان پزشکی حساسیتها و بیماریهای پوست باشد درفرد خود آگاهی و در زندگی او توازن برقرارکند اما درمانگر نارسایی‌های پوست نیست و درمان پزشکی لازم‌است.
image
هم ‌اکنون برای کشف مزایای یوگا بر ناراحتی‌های پوست و درمان آن بررسی‌هایی در حال انجام است. افراد مبتلا، بهتر است ابتدا از لحاظ عقلانی و منطقی مزایای درمانی یوگا را دریابند، در این صورت به منافع یوگا برای پوست پی‌می‌برند و خواهند دیدکه هرکس به گونه‌ای متفاوت مبتلاشده و سم‌زدایی می‌شود.
مترجم:هما جابری زاده

منبع: www.aurawellnesscenter.com

باز نشر : آکادمی یوگا مازندران

http://www.yogaacademy.ir

 

۲ نظر

  1. خوب بود ممنون

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*