خانه » مقاله ها » مقاله های یوگا » ۱-یوگا برای سلامتی پوست
۱-یوگا برای سلامتی پوست

۱-یوگا برای سلامتی پوست

قسمت اول

هدف از این مقاله یافتن رابطه میان تمرینات یوگا و پوست سالم است. با خواندن این متن درمی‌یابیم که یوگا چه نقشی در برطرف شدن نارسایی‌های پوست نظیر چروک، آکنه، ورم جلدی و اگزما دارد و سودمندی‌های یوگا چیست.

 

image
دانش یوگا، متشکل از تمریناتی سنتی با قدمت قرنهاست، که به منظور تقویت ذهن و جسم انجام می‌شود. بررسی‌های جدید پزشکی نشان می‌دهد که انجام دادن منظم و درست حرکات یوگا درعین بالابردن سطح سلامتی بدن، به پیشگیری و درمان بسیاری از بیماری‌ها نیز کمک می‌کند.
تمرین فیزیکی یوگا (آسانا)، تکنیک تنفس (پرانایاما) و تمرکز (دیانا)، در آزادشدن تنش از بدن و ذهن مؤثربوده و منجر به تقویت و انعطاف پذیری عضلات می‌شود. موارد نامبرده همچنین اندام‌های داخلی بدن را ماساژ می‌دهد و با سم‌زدایی آنرا پاکسازی می‌نماید. تمرین، تنفس و تمرکزهای یوگا علاوه براین، با پرورش افکار مثبت و مخابره پیام‌های درست به بدن، ذهن را کنترل و عملکرد آنرا تقویت می‌کند.
image
سوامی شیواناندا می‌گوید: اگر بیماری‌ در بدنت بود، نگران و آزرده مباش، ترشرویی هم نکن، تنها شیوه تحمل و مقاومت را بیاموز. بدن، ذهن و اعصابت را تقویت کن. در هوای آزاد زیاد تمرین کن. مواد غذایی اساسی را به بدنت برسان، با روغنهای گیاهی حمام درمانی بگیر و زیاد استراحت کن. سرگرمی‌های ذهنی و جسمی داشته باش، زندگی منظمی را درپیش بگیر، در خوردن و آشامیدن و دیگر لذتها میانه‌رو باش، زندگی مثبت داشته ‌باش. در اینصورت تمامی بیماری‌ها خودشان از وجودت رخت برمی‌بندند. هنگامی که نیرو و انرژی حیاتی را همچون سیلی به جریان اندازیم، تمامی میکروب‌ها می‌میرند، این است راز سلامتی و شادابی.

پوست
پوست انسان به منزله سیستم ایمنی اندام‌های داخلی، استخوانها و بافتهاست و آن را دربرابر سرما، گرما، باد، گرد وغبار، آفتاب و بیماری‌ها محافظت می‌کند. پوست همچنین تنظیم کننده دمای بدن است و مایعات گوناگون می‌سازد و مولد چربی‌های مقاوم دربرابر میکروبها نیز هست.
image
به هنگام گرم شدن بیش از حد بدن، غدد پوست با ترشح عرق و تبخیر آن، بدن را خنک می‌کنند، مواد زاید شیمیایی بدن نیز از همین راه دفع می‌شود. هورمون‌ها و فعالیت غدد بدن، تعیین‌کننده نوع پوست و میزان پذیرش یا مقاومت پوست دربرابر بیماری‌ها و نیز میزان پاسخگویی پوست به شیوه‌های درمانی است. درمان و کرمهای پوستی نامناسب، عادات غذایی اشتباه و زندگی پراضطراب، تأثیر منفی بر پوست دارد مثلآً می‌تواند منجربه ایجاد واکنش حساسیتی یا تشدید بیماریهای پوست شود.

مترجم:هما جابری زاده

منبع: www.aurawellnesscenter.com

باز نشر : آکادمی یوگا مازندران

http://www.yogaacademy.ir

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*