خانه » مقاله ها » مقاله های عمومی » ۹ عاملی که باعث پیری می‌شود
۹ عاملی که باعث پیری می‌شود

۹ عاملی که باعث پیری می‌شود

اگر‌چه پیری دوراه ای اجتناب‌پذیر از زندگی است اما سرعت رسیدن به آن یا چگونگی آن به عوامل مختلفی بستگی دارد. با اینکه بعضی از علل پیری زودرس شناخته شده است اما عوامل غیر منتظره‌ی دیگری نیز وجود دارد که در این امر بسیار تأثیر‌گذار است. در این مطلب به نقل از ” “Preventionبه ۹عامل که باعث پیری می‌شود، اشاره شده است.

  • تماشای تلویزیون:

نشستن طولانی‌ مدت بدون داشتن تحرکی خاص جلوی تلویزون نه تنها باعث افزایش وزن می‌شود بلکه هر ساعت تماشای برنامه‌ی تلویزون، ۲۲ دقیقه از عمر فرد را نیز کوتاه می‌کند. علاوه بر آن، بی‌تحرکی احتمال بروز بیماری آلزایمر را نیز افزایش می‌دهد.

  • استفاده از نی یا نوشیدن از شیشه:

هنگام استفاده از نی یا نوشیدن مستقیم از شیشه لازم است دهان را همانند زمان سیگار کشیدن جمع کنیم. این جمع کردن منظم لب‌ها باعث بروز چین‌وچروک و خط‌های ریز در اطراف لب‌ها می‌شود. بنابراین بهتر است تا حد امکان از لیوان استفاده شود.

  • ورزش کم یا بیش از حد:

ورزش نکردن طول عمر را کوتاه می‌کند و خطر بروز چاقی مفرط و بیماری قلبی را افزایش می‌دهد. ورزش با جوان نگه‌داشتن مغز، از فرد در برابر بیماری آلزایمر محافظت می‌کند. افزایش جریان خون بر اثر ورزش کردن، به پوست ظاهری صاف، شاداب و جوان می‌بخشد، ولی از سویی دیگر افراط در ورزش‌کردن نیز به سفت شدن مفصل و افزایش خطر آرتریت منجر می‌شود. امروزه راحت‌ترین، ارزان‌ترین و مناسب‌ترین ورزش برای حفظ سلامتی، پیاده‌روی است البته برای کسانی که توانایی تحرک بدنی دارند ورزش‌های راحت و سبک از قبیل دویدن، شنا و یوگا نیز مناسب است. از بین این ورزش‌ها نیز یوگا نیاز به هیچ‌گونه وسیله و ابزاری ندارد و تقریباً تمامی افراد با هر شرایط بدنی و با هر سن و سال و در همه جا قادر به انجام‌دادن تمرینات آن هستند.

  • سیستم گرمازا:

اکثر مردم هزینه‌ی زیادی را صرف خرید کرم‌های ضدچروک می‌کنند و نمی‌دانند که ناآگاهانه روند پیری پوست را سرعت می‌بخشند. سیستم‌های گرمازا و تهویه که در محل کار و منزل از آن استفاده می‌کنیم با خشک کردن پوست باعث چین‌و‌چروک و پیری زودرس می‌شود بنابراین برای حفظ جوانی و لطافت پوست، درجه‌ی دستگاه گرمازا را کم کرده و لباس بیشتری به تن کنید همچنین دستگاه بخور در اتاق قرار دهید تا میزان رطوبت اتاق افزایش پیدا کند.

  • قند:

قند علاوه بر اینکه موجب افزایش وزن می‌شود، مانند نور خورشید و دود سیگار علت عمده‌ی بروز چین‌وچروک است. با بالارفتن میزان قندخون روندی به نام “گلیسیرین” رخ می‌دهد که به کلاژن پوست آسیب می‌رساند.

  • شغل پراسترس:

شغل‌های پراسترس عمده‌ترین علت پیری زودرس هستند. استرس باعث افزایش خطر بروز بیماری قلبی و پیری سریع سلول‌ها می‌شود. گذراندن ساعات طولانی در محل کار یعنی کمبود وقت برای ورزش، خواب و خوردن غذای سالم برای به حداقل رساندن آسیب‌های ناشی از کار. ساعت‌های کاری خود را تا‌حد‌امکان کاهش دهید و در ساعت‌های فراغت خود به کارهای مفید مانند ورزش کردن بپردازید.

  • صابون:

پوست یک لایه‌ی محافظ اسیدی دارد که هنگام استفاده از صابون‌ها، که اغلب قلیایی هستند، از بین می‌رود. صابون با از بین بردن لایه چرب باعث خشکی پوست و در نتیجه بروز چین‌وچروک می‌شود. اگر‌چه توصیه‌ی ما این نیست که از مصرف صابون به‌طور‌کامل دست بردارید اما بهتر است از صابون‌های بدون مواد شیمیایی که به پوست آسیب نمی‌رساند، استفاده کنید.

  • روکش بالش:

خوابیدن در یک جهت و قرار دادن صورت روی بالش موجب جمع شدن پوست شده و در دراز مدت در پوست چین‌و چروک ایجاد می‌کند. بهتر است به پشت بخوابید و از روکش‌ ابریشمی برای بالش خود‌ استفاده کنید.

  • رژیم‌های کم‌چرب:

معمولاً برای کاهش وزن، اولین کاری که می‌کنیم این است که چربی را از برنامه‌ی غذایی حذف می‌کنیم. اما حذف کردن چربی‌های سالم مانند اسید چرب امگا ۳ باعث تسریع روند پیری می‌شود.

امگا ۳ که در گردو و دانه‌ی کتان وجود دارد برای شادابی پوست لازم است. امگا ۳ علاوه بر حفظ لطافت پوست، از بروز چین‌وچروک پیش‌گیری نموده، مغز را تقویت می‌کند، برای حفظ سلامت قلب مفید است و موجب طول عمر می‌شود.

منبع : مجله دانش یوگا

باز نشر : آکادمی یوگا مازندران

http://www.yogaacademy.ir

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*