خانه » مقاله ها » مقاله های عمومی » مادر محیط زیست ایران
مادر محیط زیست ایران

مادر محیط زیست ایران

مه‌لقا ملاح مشهور به مادر محیط زیست ایران ۹۶ سال سن دارد، زندگی خود را وقف محیط زیست ایران کرده و بیش از نیم قرن است که زباله‌ی “تَر” از خانه‌اش بیرون نگذاشته است؛ این زائدات را در گودالی در حیاط منزلش می‌ریزید تا تبدیل به کود شود و پای درختان بریزد.

مه‌لقا در سال ۱۲۹۶ در میان سفر پدر و مادرش، در کاروان‌سرایی در راه مشهد به‌ دنیا آمد. مادرش خدیجه افضل وزیری (فعال حقوق زنان و روزنامه‌نگار ایرانی) و مادربزرگ‌اش بی‌بی‌خانم استرآبادی (از نویسندگان دوران مشروطه و مشهور به اولین زن طنزنویس) از زنان پیشگام عصر خود بودند.

او لیسانس خود را در رشته فلسفه و فوق لیسانس خود را در رشته علوم اجتماعی از دانشگاه تهران گرفت و برای اخذ مدرک دکترا به دانشگاه سوربن در فرانسه رفت. بعد از بازگشت در کتابخانه دانشگاه تهران مشغول به کار و مدتی بعد عهده دار ریاست کتابخانه موسسه تحقیقات روان‌شناسی شد. خانم ملاح استاد دانشگاه تهران نیز بوده است.

مه‌لقا در سال ۱۳۷۳ با مشارکت همسرش و چند استاد دانشگاه علاقه‌مند به محیط‌زیست، سازمان غیر دولتی زیست‌محیطی «جمعیت زنان مبارزه با آلودگی محیط‌ زیست» را بنیان گذاشت. وی در این رابطه می‌گوید: «به این نتیجه رسیدم که نام تشکل باید جمعیت زنان مبارزه با آلودگی محیط زیست باشد، زیرا خوب می‌دانستم و باور داشتم که زنان مربیان فطری در جوامع بشری هستند و بسیاری کار‌ها از ایشان ساخته است».

او همچنین در رابطه با آلودگی شهر تهران می‌گوید: «در سال ۱۳۵۶ در مورد آلودگی هوا در شهر تهران مطالعه می‌کردم که در آن زمان مشخص شد تهران ظرفیت ۴ میلیون نفر جمعیت را ندارد در حالی که امروز جمعیت ثابت و شناور آن به مرز ۱۷ میلیون نفر رسیده است و روزی ۱۹۶۰ خودرو نیز شماره گذاری می‌شود. مشکل تهران قابل حل است فقط یک اراده می‌خواهد».

مه‌لقا ملاح در سن ۹۶ سالگی همچنان به فعالیت‌های خود در راه بهبود وضعیت محیط زیست ادامه می‌دهد.

منبع :www.atreeart.com

باز نشر : آکادمی یوگا مازندران

http://www.yogaacademy.ir

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*