خانه » مقاله ها » مقاله های یوگا » ۴-آموزش یوگا به مبتلایان اسکولیوز
۴-آموزش یوگا به مبتلایان اسکولیوز

۴-آموزش یوگا به مبتلایان اسکولیوز

قسمت چهارم

یوگا برای اسکولیوز:

وقتی بدن متعادل می شود و با جاذبه در یک راستا قرار می گیرد، انجام دادن یک وضعیت یوگا تقریبا بی تلاش خواهد بود. قبل از انجام دادن یوگا بدن ما نمی داند تعادل چه حس خوبی است . یوگا به ما یاد می دهد که می توانیم قوس ستون فقرات را داشته باشیم ولی هنوز متعادل و برازنده باشیم .
شش منطقه اصلی در بدن وجود دارد که در فرآیند یاد دادن یوگا برای اسکولیوز باید روی آن تمرکز شد.این مناطق در کاهش درد و بحداقل رساندن برآمدگی مهره ها بسیار حائز اهمیت هستند.‬
ــ‬ تقویت پاها پی ریزی محکمی را ایجاد می کند که در آن مهره ها میتوانند کشیده و آزاد شوند و پاها بیشتر از مهره ها در تحمل وزن کارآمد باشند.
ــ ستون مهره ها : بر اساس محل واقع شدن اسکولیوز مهم است که به فراگیران کمک کنید تا روی کشش ستون فقرات تمرکز کنند تا قوس « اس انگلیسی » شکل ستون مهره ها کاهش یابد .
ــ پسواس ( بزرک و کوچک ) : این دو عضله ( به صورت جفت در دوطرف بدن ) خم کننده های اصلی ران هستند. آنها از عضله ایلیا کوس برخاسته و در طول ستون فقرات حرکت کرده و به انتهای تروکانتر بزرگ استخوان ران می پیوندند. اینها با هم به همراه عضله ایلیا کوس یک واحد عملکردی و ساختاری بنام ایلیوسواس را شکل می دهند. برای خمش ران ایلیوسواس عضله ساختاری مهمی است . در طول نشستن بالاتنه را متعادل نگه می دارد ، در ایستادن تمایل بالاتنه به افتادن به پشت مرکز ثقل را خنثی می کند.
ــ کتف : از چرخش بالای پشت ممانعت می کند ( یک مشکل شایع در افراد مبتلا به اسکولیوز) این مهم است که به فراگیران متذکر شوید که تیغه شانه ها را پایین بیاندازند و از گوشها دور کنند و آنها را به سمت جلوی بدن بکشند . برای تسهیل این حرکت آنها باید انعطاف عضلات احاطه کننده تیغه شانه ها را افزایش دهند .
ــ عضلات شکمی : فراگیران باید روی تقویت عضلات شکمی شان کار کنند. اگر عضلات شکمی ضعیف باشند عضلات پشت بیش از حد کار می کنند و بنابراین سفت می شوند. در اکثر موارد این ممکن است منجر به لوردوزیا قوس وسیعی در پایین پشت خصوصا تقعر کناری پایین پشت شود.
ــ تنفس : آگاهی از تنفس شاید مهمترین چیز در تدریس به فراگیران یوگا باشد معمولا” هوای کمی وارد ریه ها در تقعر کناری مهره ها می شود . فرستادن نفس به قفسه سینه می تواند واقعا در عضلات بین دنده ای کشش ایجاد کند و ظرفیت ریه ها را افزایش دهد. این باعث گشودگی در دو طرف قفسه سینه از داخل به خارج می شود.

وضعیتهای یوگا برای کشش ستون فقرات :

image
در اینجا چند آسانای خاص که می تواند به فراگیران کمک کند آورده شده که ناراحتی آنها را کاهش میدهد ومهره هایشان را مرتب می کند.
هنگامی که فراگیران شما تمرینات یوگا را شروع می کنند مهمترین حرکت افزایش کشش ستون فقرات است . این حرکت نظمی در ستون فقرات و دنده ها ایجاد می کند و سفتی را در عضلات پشت کاهش میدهد.

ترجمه : مهدیس بابازاده
منبع:
Teach yoga for scoliosis
Yogajournal.com

باز نشر : آکادمی یوگا مازندران

۲ نظر

  1. مقاله ایی بسیار مفید من پزشک هستم و از ۱۵ سال پیش به بیمارانم یوگا را توصیه میکنم یوگا فقط در تهران بود ولی الان خیلی خوشحالم که همه جای ایران گسترش پیدا کرد

    • آکادمی یوگا مازندران

      سپاس از آقای دکتر کیوان ما هم بسیار خرسندیم و یک دهه تلاش در این راه افتخار ماست و امیدواریم با پیشنهادات شما و سایر دوستان از کاستی ها بکاهیم ، شاد باشید و سلامت

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*