خانه » مقاله ها » مقاله های یوگا » ۲-آموزش یوگا به مبتلایان اسکولیوز
۲-آموزش یوگا به مبتلایان اسکولیوز

۲-آموزش یوگا به مبتلایان اسکولیوز

قسمت دوم
چهار قوس اصلی اسکولیوز

انحراف می تواند در هر جایی از ستون مهره ها واقع شود اما عموماً از ۴ الگو پیروی میکند.
در اسکولیوز سینه ای راست ، بخش اعظم اسکولیوز در بخش سینه ای (میانه پشت) متمرکز می شود و قوس مهره ها به سمت راست است . (همچنین ممکن است قوسی از جلو به عقب در سمت چپ منطقه کمری وجود داشته باشد اما این قوس شدت کمتری دارد ).
در اسکولیوز کمری چپ قوس اصلی در سمت چپ منطقه کمری متمرکز می شود (پایین پشت ). اگرچه همانطورکه در شکل فوق نشان داده شده است ممکن است قوس چرخشی در منطقه راست سینه ای نیز وجود داشته باشد.
image
سومین شکل اسکولیوز در منطقه راست سینه ای- کمری است . جائیکه قوس اصلی در سمت راست منطقه سینه ای کمری است.‬ آخرین شکل خمیدگی در سمت چپ منطقه کمری، انحرافی ترکیب شده ‬ در سمت راست سینه ای است با یک چرخش معکوس برابر .‬
به دلایل ناشناخته ۹۰% قوسهای دوگانه و سینه ای تحدب راست هستند ( قوس به سمت راست‬).
۷۰٪ قوسهای کمری تحدب چپ هستند. همچنین تعداد خانمهای مبتلا به اسکولیوز ۸۰٪ بیشتر از آقایان است .

اسکولیوز ساختاری و عملکردی

image
اسکولیوز می تواند هم ساختاری و هم عملکردی باشد. نوع ساختاری جدی تر و گسترده تراست . در نتیجه رشد نا برابر در دو طرف بدنه مهره ها ایجاد می کند. این معمولاً در دوران بلوغ ( نوجوانی ) ظاهر شده و خوب تشخیص داده نمی شود. ۷۰٪ از اسکولیوزهای ساختاری بدون علت هستند به این معنی که پزشکان نمی دانند چرا آنها ایجاد می شوند. اسکولیوز عملکردی متاثر از عضلات پشت است و ساختار بدن را تغییر نمی دهد و می تواند متاثر از وضعیتهای نادرست و فعالیتهای نامتعادل تکراری مانند حمل همیشگی کتابها در یک سمت می باشد . این نوع اسکولیوز بیشتر از اسکولیوز ساختاری شایع است و معمولا” درجه انحراف کمتری دارد و تقریبا همیشه برگشت پذیر است .
برای مشخص شدن اینکه اسکولیوز ساختاری است یا عملکردی از فراگیران بخواهید از لگن به جلو خم شوند، اگر قوس جانبی که در وضعیت ایستاده قابل مشاهده است، در این وضعیت ناپدید شود، اسکولیوز عملکردی است. اگر قوس باقی بماند و روی دنده ها و مهره ها اثر یگذارد ، اسکولیوز ساختاری است .
ترجمه : مهدیس بابازاده
منبع:
Teach yoga for scoliosis
Yogajournal.com

باز نشر: آکادمی یوگا مازندران

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*