خانه » مقاله ها » مقاله های یوگا » گسترش عشق با مدیتیشن متا
گسترش عشق با مدیتیشن متا

گسترش عشق با مدیتیشن متا

نویسنده: لی مک لیلان
برگردان: ندا آسمانی
می‌دانیم که مدیتیشن به پایین آمدن سطح استرس کمک می‌کند، خواب شما را آرام و عمیق کرده و عملکرد مغز را بهبود می‌بخشد، اما چه می‌شد اگر مدیتیشن می‌توانست قلب ما را نیز گرم کرده، الگوهای فکری منفی را مثبت گرداند و دیدگاه و نگرشی مثبت در ما ایجاد نماید. لازم به ذکر است که مدیتیشن متا  یا مدیتیشن عشق و مهربانی این مزایا را با خود به همراه دارد.
سبک‌های مختلفی از مدیتیشن به‌جز نشستن و ساکت ماندن وجود دارد، اگرچه برای بسیاری از افراد این اولین چیزی است که از مدیتیشن به ذهنشان خطور می‌کند. شناخت گونه‌های مختلف مدیتیشن به شما کمک می‌کند تا راه‌های مختلفی را برای مراقبه نمودن بیاموزید. مدیتیشن متا، به خاطر اثربخشی مثبت و تطبیق‌پذیری آن، یکی از تمرینات مدیتیشن موردعلاقۀ افراد است. این تمرین را می‌توان با چشمانی بسته یا کاملاً باز و در هرکجا چه در اتاق‌خواب یا در وسیلۀ نقلیۀ عمومی انجام داد. در مدیتیشن متا بجای ساکت کردن ذهن، ما فعالانه عادت محبت، ازخودگذشتگی و عشق به همۀ موجودات را گسترش می‌دهیم.
چگونه می‌توانیم این مدیتیشن را تمرین کنیم؟
راه‌های بسیاری برای تمرین مدیتیشن متا وجود دارد، از استفاده از ذکر و دعاها گرفته تا تصویرسازی که به شما این اجازه را می‌دهد تا انرژی مثبت را به سمت تصویری خاص بفرستید. انتخاب شما هرچه که باشد، فرمول اصلی این است که مدیتیشن خود را با اختصاص احساس عشق به خود و گسترش آن به دیگران آغاز کنید. اغلب تمرین کنندگان مدیتیشن متا این ذکر ساده را به‌آرامی و یا با صدای بلند تکرار می‌کنند. یک ذکر رایج و درعین‌حال قدرتمند برای شروع مدیتیشن این است:
«من خوبم. من در امنیت هستم. من در آرامشم. من خوشحالم.»
این ذکر لازم نیست که دقیقاً کلمه به کلمه تکرار شود، کافی است شما عبارتی را که برایتان جذاب است، انتخاب کنید. زمانی که یک ذکر را انتخاب نمودید، به ترتیب زیر شروع به فرستادن متا یا عشق و محبت به دیگران کنید.
با خودتان شروع کنید. همیشه در ابتدا متا را به سمت خود بفرستید. این کار ممکن است برای شما چالش‌برانگیز باشد، اما ایرادی ندارد. به مدت دو تا سه دقیقه در آغاز این ذکر را تکرار نمایید. می‌توانید زمانی که بیان این ذکر برای شما آسان‌تر شد، مدت آن را طولانی‌تر نمایید. اگر در برابر ارسال عشق به خود مقاومت می‌کنید، ایرادی ندارد، ناامید نشوید. شما دارید روی خودتان کار می‌کنید.

کسی که عاشقش هستید یا مجذوب او هستید. این لزوماً به معنای عاشق بودن نیست، اما می‌تواند باشد. (به یاد داشته باشید که عشقی که ما در مدیتیشن متا از آن صحبت می‌کنیم با عشق رمانتیک متفاوت است). دوستان نزدیک، اعضای خانواده، معلمان، حتی حیوانات خانگی همه گزینه‌هایی برای فرستادن احساس عشق هستند. همان ذکری که در بالا گفتید را به همان مدت‌زمان تکرار کنید، فقط بجای «من»، در این دور از مدیتیشن خود «تو» بگذارید.

یک فرد خنثی. ارسال متا به یک فرد خنثی، موقعیتی بی‌نظیر برای تمرین عشق‌ورزی در اتوبوس یا یک کافی‌شاپ شلوغ است. شما تمرکز خود را روی یک غریبه یا فردی که نمی‌شناسید، می‌گذارید. فردی را که انتخاب کرده‌اید، تجسم کرده، ذکر خود را دقیقاً همانند دور قبلی تکرار نمایید. این کار ممکن است در مقایسه با ارسال عشق به اعضای خانواده و دوستان، مشکل‌تر باشد، اما ارسال متا به یک فرد غریبه برای ریشه‌دار کردن احساس عشق و محبت شما نسبت به تمام موجودات بسیار مفید است.
فردی که برای شما مشکل‌آفرین است. این‌زمانی است که باید عشق و محبت خود را به سمت رییستان که شما را مجبور به اضافه‌کاری می‌کند، همسایه‌تان که تمام درختانی که شما دوست داشتید را بریده یا فردی که در گذشته به شما عمیقاً صدمه وارد کره است، بفرستید. با استفاده از ذکرتان، بر روی این فرد متمرکز بمانید، حتی اگر احساس خشم یا عصبانیت در شما اوج گرفته است. این را بدانید که هر احساسی در شما شکل می‌گیرد، می‌تواند نشانگر این باشد که قلب شما در حال رها شدن از چیزی است. به عمل مثبت و دلگرم‌کنندۀ خود اعتماد داشته باشید.
مدیتیشن متا همین است. جلو بروید و عشق بگسترانید. به یاد داشته باشید که این تمرین را در هر مکان و زمانی می‌توانید انجام دهید. حتی اختصاص ده دقیقه در روز به این افکار مثبت در شما تفاوتی شگرف ایجاد خواهد کرد.
آیا قبلاً این سبک از مدیتیشن را کارکرده‌اید؟ تجربۀ شما چه بوده است؟

برگرفته از:
http://www.yogabasics.com/connect/yoga-blog/spreading-the-love-with-metta-meditation

منبع : سایت مجله دانش یوگا

باز نشر : آکادمی یوگا مازندران

http://www.yogaacademy.ir/

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*