یوگا

یوگا

روش های مشترک در یوگا

در یوگا دو روش مشترک به کار می رود:

یوگای عملی ( فیزیکی ) و یوگای تمرکز ( روحی ).

یوگای عملی: یوگای حرکات بدن و تأثیر آن بر اندام های کل و ذخیره نیرو در بدن است.

یوگای روحی برای ترفیع و تدقیق عمل و تمرکز روح است. در داخل این دو مرحله: تمرین یوگایی بدن و روح به سیزده روش نام برده شده است:

۱_ هاتایوگا: امساک از کارهای زشت، پاکیزگی و خالصی، حرکات منظم نرمشی، حرکات منظم تنفسی.

۲_ راجایوگا: آموزش، و تمرکز و کاربرد آن با فرو رفتن در خود، خود شناسی و اتصال به حق.

۳_ آشتانگایوگا: به وجود آوردن دو روش بالا در یک مرحله.

۴_ دهیانا یوگا: تمرکز کامل بر خدا و ذکر و نام او.

۵_ مانترا یوگا: علاوه بر ذکر نام خدا، تسلط بر خود با یاد نام های خداوند.

۶_ لایا یوگا: کنترل کامل حواس بر تعمق و تفکر جذب خدا.

۷_ کندالینی یوگا: فعال نمودن چاکراه ها و اتصال با مرکز چاکراهای مغز و شناخت نیروهای درونی.

۸_ کارما یوگا: عبور از موانع مادی مانند شهوت، خشم، و هر کار مذموم و ورود به مدی تیشن.

۹_ تانترا یوگا: کنترل غرایز زشت حین انجام و یا موقعیت انجام و بیدار نمودن ذهن مراقبه.

۱۰: کی ریا یوگا: روش خود شناسی، ریاضت، پرستش و ژرف شناسی در خداوند.

۱۱_ کیانا یوگا: رشد خرد، اراده، شعور و توان تجزیه و تحلیل نیکی و دوری از جهل و اتصال به خداوند.

۱۲_ یانترا یوگا: تعمق و تمرکز بر اشکال، سمب و اشیاء.

۱۳_ بکتی یوگا: عشق تمام و کمال به خدا، زندگی شاد پس از خروج روح از بدن، تحلیل عشق خداوند، وحدت با خداوند.

در تمام این سیزده مورد بالا چند اصل وارستگی است که همواره باید انجام دهید:

مانند رها کردن و رها شدن از همه چیز و در همه چیز. تمرین مرتب و سالم بدنی، تنفس و تمرین درست، غذای طبیعی و گیاهی سالم و درست، تمرکز و تفکر مثبت در شناخت الهی.

سلامتی با ورزش یوگا

دل بستگی به ورزش یوگا، همانند دل بستگی به یک شغل یا یک کار مناسب نیست که بر زندگی شما تأثیر سریع داشته باشد. بلکه تأثیر یوگا بر سلامت جسم و سلامت روح در تداوم آن می باشد که به مرور ظواهرش آشکار و پیدا می گردد.

اگر به یوگا علاقه دارید باید به درمان آن هم معتقد باشید. باید به نوعی زندگی صادقانه و آرام بخش عارفانه اعتقاد پیدا کرده و علاقه نشان دهید. باید به دور از تظاهر و ظاهر نمایی، خود نمایی و به قول معروف ( به دور از ریا ) باشید، با صفا و صمیمیت به اصول آن پایبند باشید و عمل نمایید.

اگر از روی سرگرمی و تنوع به مطالعه یوگا روی می آورید از دست زدن به اعمال آن خود داری کنید، زیرا عواقب سوء سرگرمی آن گریبان گیرتان می شود.

عمل درست، رفتار درست و کردار صحیح آن با یوگا که از جانب نیکی و منش انسانی و راستی در وجود ما به ودیعت گذاشته شده در رفتار و کردار شما نمود پیدا می کند.

افرادی که با اعتقاد سست به یوگا روی می آورند ولی با ایمان به مبدأ نیکی و راستی به درستی معتقدند، اگر حتی راسخ در ایمانشان هم نباشند، پس از زمانی کوتاه راستی و نیکی و درستی در کردار و رفتارشان هویدا می گردد.

تغییر و تحول به سرعت در همه رفتار یوگا کار از جمله پیروان هاتایوگا بروز می کند، هاتایوگا نوع خاصی از یوگا با موضوع خاص است. هر کسی که به یوگا روی می آورد به سرعت توان و نیروی شگرف روحی و روانی خود را در می یابد، به تدریج جسم سالم تر، روحی پویا تر و اندیشه اش آرام تر می گردد، در نتیجه اضطراب، تنش، فشارهای جسمی و روحی در تداوم این روش بر طرف می شود.

در هاتا یوگا، تمرینات به صورتی طرح شده اند که کشش های مناسب و مفید یا ریلکس ( شل کردن تمام عضلات و رها شدن در آرامش جسم و روح ) به خوبی و راحتی انجام می شود.

یوگا و تندرستی

یوگا در اصل به معنی تلطیف روح سرکش انسان از کجروی های روزمره شیطانی است. به زبان دیگر مهار امیال نفس حیوانی است. یوگا به جهت سالم سازی بدن و روح فرد می باشد که در بسیاری از جوامع به خاطر معنویت و آرامش محیط زندگی همه انسان ها پدید آمده است.

تأثیر یوگا به روش مدرن و اصولی تغییراتی شگرف بر رفتار جامعه و فرد دارد. از جمله بهبود روابط اجتماعی، آداب معاشرت، اخلاق، راه رفتن، تفکر و عقاید اسنانی و به طور کلی اخلاق و رفتار هر انسان در تکامل آن به سوی حقیقت است.

دیدگاه یک فرد یوگایی به همه چیز متفاوت است با شخصی که از یوگا هیچ نمی داند. شخص یوگا کار برای همه چیز احترام، دوستی، و عشق را به ارمغان می آورد.

یوگا از زمان بسیار کهن در کشورهای باستانی هم چون ایران، هند و چین با انجام و روش های متفاوت وجود داشته است. در تمرین های یوگایی، روش ها و اعمل متفاوت و گوناگون است، و هدف تمامی آن ها رها شدن از قیود و بندهایی است که انسان برای لذات جسمانی و مادی زود گذر و دوی از لذات معنوی دایمی برای خود تنیده است.

منبع:

کتاب: یوگا و تندرستی

نویسنده: دُدی شولتز

ترجمه و تألیف: احسان واحدی

باز نشر : آکادمی یوگا مازندران

 

۴ نظر

  1. بهروان آزادی

    تشکر از شما و مطالب خوبتون . امیدوارم در آینده نزدیک بتونیم شاهد شکوفایی روح و روان همه مردم باشیم .

    • آکادمی یوگا مازندران

      سپاس از بهروان آزادی عزیز شادی و سلامتی همه مردم آرزوی قلبی ما و یکی از فلسفه های وجودی آکادمی یوگا مازندران هست امیدواریم در این راه سربلند باشیم

  2. ازاطلاعات و مفاهیم خیلی استفاده کردم

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*