خانه » مقاله ها » مقاله های یوگا » تمرینات پرانایاما یوگا راهی برای افزایش ایمنی بدن
تمرینات پرانایاما یوگا راهی برای افزایش ایمنی بدن

تمرینات پرانایاما یوگا راهی برای افزایش ایمنی بدن

زمستان فصل زیبایی، آرامش و جشن است. همچنین زمانی است که بسیاری از ما در مقابل بسیاری از سرماخوردگی ها آسیب پذیر میشویم و در معرض ابتلا به آنفلوآنزا قرار میگیریم. تمرینات آساناهای یوگا و تمرینات پرانایاما به طور منظم کمک خواهد کرد که شما در وضیعت سلامت جسمی و روانی مناسبی قرار بگیرید. همچنین روش آسانا در یوگا و به ویژه تمرینات پرانایاما برای بهبود عملکرد سیستم ایمنی بدن مفید هستند .سیستم ایمنی بدن توسط سلول های سفید خون که در سراسر بدن و توسط غدد لنفاوی توزیع میشود کار میکند ورزش به شکل کلی به بهبود عملکرد سیستم ایمنی بدن و افزایش گردش خون و سلول های سفید خون در سراسر بدن کمک خواهد کرد . تمرین یوگا آسانا است که به شکل وارونه انجام میشود با سر و ته شدن فرد است که به طور قابل ملاحظه ای به افزایش قدرت گردش خون در بدن منجرخواهد شد و در نهایت به کارآیی سیستم ایمنی بدن شما منجر میشود.

میزان سلامتی ما ارتباط نزدیکی با میزان هیجانات و تنش هایی دارد که ما در ذهن وجسم خود می پرورانیم. تمرینات تنفسی یوگا و یا تکنیک های پرانایاما به مبارزه با اضطراب فرد کمک میکند و فرد سطح پایین تری از استرس را تجربه خواهد کرد. در مجموع، تمرین های پرانایاما که تنفس را متعادل کرده و به عمیق تر کردن نفس های فرد منجرمی شود باعث کاهش تنش و استرس در او خواهد شد. تمرینات تنفسی که باعث طولانی شدن بازدم می شوند کاملا بر آرام کردن سیستم عصبی بیش فعال تاثیر گذار می باشد. حبس دم نیزبه آرام شدن تنفس کوتاه و سریع که معمولا در افراد مضطرب دیده می شود، منجرخواهد شد. زمانیکه که میزان استرس شروع به فروکش میکند، بدن می تواند دوباره تعادل خود را بازیافته و بازسازی شود. اغلب پس از تمرینات پرانایاما، احساس آسایش و رهایی با هدف آرام کردن سیستم عصبی به جای میماند که خود باعث بالارفتن عملکرد سیستم ایمنی بدن در سطح بسیار بالاتری می شود.
تنفس سه قسمتی در (دیرگا پرانایاما)
برای تمرین این تکنیک پرانایاما، میتوانید به راحتی بر روی یک صندلی یا روی تشک یوگای خود بنشینید. اگر مفصل ران خشک است ممکن است مایل باشید که روی یک پتوی تا شده بنشینید.
با چند نفس عمیق کار خود را شروع کنید. وقتی که آماده شدید برای شروع کار، نوک زبان خود را مستقیما در پشت دندان های جلویی و در سقف دهان قرار دهید.زبان خود را در تمام طول تمرین در همین حالت قرار دهید. هدف این نوع تنفس این است که طول دم یک دوم طول بازدم باشد. طول زمان دم و بازدم خود را خودتان انتخاب کنید.مثلا ۵ شماره دم ۱۰ شماره بازدم بستگی به خودتان دارد. از بینی نفس بگیرید و از دهان خارج کنید.

اگر خواستید مدت زمان نفس های بعدی خود را تغییر دهید یا بازدم خود را بیشتر نگه دارید انتخاب با خودتان است هر کدام را که بهتر است انتخاب کنید فقط مطمئن شوید که همان نسبت را رعایت میکنید. بهترین حالت این است که دوبرابر زمان دم بازدم داشته باشید و سیستم عصبی خود را آرام کنید برای ۴ تا ۸ بار تکرار کنید وقتی تمرین تان تمام شد چند دقیقه ای بنشینید و آرامش میان ذهن و جسم را دریابید.
مترجم:سارا روح افزا

منبع : سایت موسسه یوگای علمی نوا

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*