خانه » مقاله ها » مقاله های عمومی » آیا داروهای مسکن باعث کاهش شنوایی میشوند؟
آیا داروهای مسکن باعث کاهش شنوایی میشوند؟

آیا داروهای مسکن باعث کاهش شنوایی میشوند؟

هنگامیکه شما به عوامل خطربرای ازدست دادن شنوایی فکرمیکنید،مسکن های بدون نسخه احتمالا در میان آنها نیستند. اما یک مطالعه در دانشگاه هاروارد که درمجله اپی دمیولوژی در آمریکا منتشرشده نشان میدهد که استفاده
مکرر از ایبوپروفن(ادویل،موترین) و یا استامینوفن ممکن است یک عامل مهم باشد.دراین مطالعه ، زنانی که حداقل دوبار درهفته از مسکن ها استفاده می کنند ، به احتمال بیشتری در معرض از دست دادن شنوایی بوده اند واستفاده بیشتر از مسکن ها خطر را تا ۲۴ ٪ افزایش می دهد.
image
یافته های مشابهی دریک مطالعه در رابطه با مردان وازدست دادن شنوایی به دست آمده است ، اگرچه در آن مطالعه آسپرین نیز به عنوان عامل موثری در از دست دادن شنوایی شناخته شد.
محققان براین باورند که مسکن ها ممکن است به-مکانیسم شنوایی حلزون شکل در گوش داخلی-آسیب برسانند. بر اساس مطالعات دکتر شارون کورهان ،استاد دانشکده پزشکی هاروارد، ” ایبوپروفن می تواند جریان خون به حلزون گوش را کاهش دهد ، که میتواند منجر به آسیب سلولی ومرگ سلولها گردد. استامینوفن ممکن است آنتی اکسیدان گلوتاتیون که حلزون گوش را از آسیب محافظت میکند از بین ببرد.
image
آیا این به این معنی است که شما باید دوبار قبل ازاستفاده ازیک قرص برای سردرد و یا کمردرد فکرکنید ؟این داروها تسکین درد خوبی برای بسیاری ازمردم فراهم می کنند. ” بااینحال ، استفاده مکرر وطولانی مدت از این داروها ممکن است خطر از دست دادن شنوایی را افزایش دهد و ممکن است عوارض نامطلوب دیگری نیز داشته باشد. بنابر اظهارات دکتر کورهان،مهم است که این داروها آگاهانه و تا حد ممکن به صورت محدود استفاده شوند و همواره قبل از تغیییر داروهای خود با پزشکتان مشورت نمایید.
image
مترجم:نگین جوادی
ویراستار:فروزنده شاملو
منبع: Harvard Medical School

باز نشر : آکادمی یوگا مازندران

http://www.yogaacademy.ir/

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*