خانه » مقاله ها » مقاله های یوگا » فالون دافا چیست ؟
فالون دافا چیست ؟

فالون دافا چیست ؟

فالون دافا چیست ؟

فالون دافا
از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
نشان فالون دافا

فالون دافا یا فالون گونگ (به چینی: 法轮功) روشی معنوی است که برای پالایش، پرورش و تزکیه بدن و ذهن بر مبنای سه اصل «حقیقت»، «نیکخواهی» و «بردباری» می‌باشد که در سال ۱۹۹۲ میلادی به وسیله آقای لی هنگجی در چین بنیان گذاشته شد. آموزه‌های فالون دافا ریشه در تعالیم کهن چین دارد و شامل پنج سری تمرین (چهار تمرین ایستاده و یک تمرین مدیتیشن) به همراه اصولی که به گفته منابع آن بر پایه سه اصل حقیقت_ نیکخواهی_بردباری است می‌باشد. محتوای تعلیمات فالون دافا در کتاب جوان فالون بیان گردیده‌است.از آن جا که اشاعه این روش در بین سال‌های ۱۹۹۲ تا ۱۹۹۹ منجر به ارتقا سطح سلامت مردم چین و کاهش فراوان هزینه‌های درمان گردید، مورد حمایت دولت چین واقع بود. در طی این سال‌ها تعداد کثیری از مردم چین در پارک‌ها آزادانه تمرین‌های فالون گونگ را انجام می‌دادند. به تدریج تعداد تمرین کنندگان این روش رو به افزایش گذاشت و این امر موجبات ترس حزب کمونیست چین را فراهم کرد. حزب کمونیست چین در سال ۱۹۹۹ میلادی، این گروه را غیر قانونی اعلام کرد و برای جلوگیری از نفوذ این روش معنوی در بین مردم تلاش‌هایی انجام داده‌است.از ۲۰ ژوئیه ۱۹۹۹ زمانی که حزب کمونیست چین شروع به شکنجه سرتاسری فالون دافا در کشور چین کرده‌است، فالون گونگ مورد توجه بین‌المللی واقع گردیده و دولت‌ها، سازمان‌های حقوق بشر و محققان بسیاری شکنجه و نقض فجیعانه حقوق بشر را در چین مورد بررسی قرار داده‌اند؛ که در این میان، دولت چین در برابر چنین اتهاماتی ایستادگی می‌کند. بر مبنای منابع در حال حاضر میلیون‌ها نفر از تمرین کنندگان فالون دافا بر اثر شکنجه و آزار کشته شده‌اند. سازمان عفو بین‌الملل اعتقاد دارد که سخت گیری‌ها در چین اهداف سیاسی داشته و نقض ابتدایی‌ترین حقوق بشر می‌باشد.نگرانی هااز بابت گزارشات زیادی از شکنجه و زندانی کردن‌های غیر قانونی در چین زیاد شده‌است. مجلس آمریکا دولت چین را برای آزار و اذیت شهروندان پیرو فالون دافا در آمریکا محکوم کرد و با تصویب ۴۳۰ رای به دولت چین اعلام کرد «شکنجه و آزارش را علیه تمرین کنندگان فالون دافا در ایالات متحده متوقف کند.همچنین جیانگ زمین رئیس سابق حزب کمونیست چین بارها به خاطر عامل اصلی این آزار در معرض اتهام قرار گرفته‌است.

 

پیدایش

برای اولین بار فالون دافا در ۱۳ می۱۹۹۲ به وسیله آقای لی هنگجی در شهر چانگ چون به عموم معرفی گردید. بر مبنای صحبت‌های وی فالون دافا یک سیستم تزکیه بدن_ذهن می‌باشد که در گذشته تنها به رهروان منتخب انتقال پیدا می‌کرد و از آن به عنوان یک «متد تزکیه» سطح بالا نام برده که در گذشته نیاز به داشتن شین شینگ Xinxing (طبیعت یا سرشت ذهن، سرشت قلب، سیرت، ویژگی‌های اخلاقی) بسیار بالا و همچنین کیفیت مادرزادی بسیار والا داشت. در سال ۱۹۹۲ در نمایشگاه تندرستی شرق پکن فالون دافا عنوان ستاره مدرسه چی گونگ را گرفت و از آقای لی هنگجی به عنوان استاد نمونه چی گونگ قدردانی گردید. پس از ان از سوی انجمن‌های محلی چی گونگ از آقای لی هنگجی دعوت به عمل آمد واو با شرکت در سمینارهایی در شهرهای مختلف چین در مدت سه سال به آموزش تمرینات و آموزه‌های خود پرداخت. پس از آن فالون دافا به طور داوطلبانه انتشار پیدا کرد و از سال ۱۹۹۶ آقای لی هنگجی و پیروان اواین روش را به سایر کشورها معرفی کردند.

 

بنیان گذار

بر مبنای منابع او بیش از ۴۰۰ تقدیرنامه دریافت کرده و البته او دو بار کاندیدای جایزه صلح نبل نیز گردیده‌است. متأسفانه زندگی نامه دقیقی از وی در دسترس نیست. بر مبنای بیوگرافی آقای لی هنگجی «تمرین تزکیه» (Xulian) را در سنین خیلی کم از استادان بسیاری از مدارس بودا و تائو فرا گرفته‌است. این بیوگرافی می‌گوید که او به وسیله Quan Jue دهمین وارث راه بزرگ مدرسه بودا در سن ۴ سالگی اموزش دید. سپس او در سن ۸ سالگی به وسیله استاد تائوئیستی تعلیم دید. وی از او در سن ۱۲ سالگی جدا شد و سپس او به وسیله استادی از مدرسه راه بزرگ به وسیله تائویستی موسوم به تائویست حقیقی که از کوه‌های چانگ بای changbai امده بود تعلیم دید. گرچه دولت کمونیست چین سعی دارد وی را به عنوان یک انسان عادی جلوه دهد و حتی نقاط منفی را در زندگی نامه او وارد کند.
عقاید و تعالیم

پیروان فالون دافا نوعی چی گونگ به گفته او سطح بالا می‌باشد. چی گونگ به روش‌های سنتی چینی گفته می‌شود که چی یا انرژی حیاتی را تزکیه می‌کنند که تنها در اواخر انقلاب فرهنگی همگانی گردید و اصولاً فقط در سطح شفا و حفظ سلامتی بودند. لی هنگجی در سخنرانی‌های خود اظهار کرده که چی گونگ روش تزکیه‌است.. تعالیم فالون دافا، تعالیمی هستند که در سنت چین به نام «فا»، “Fa” نامیده می‌شود. آقای لی ذکر کرده‌است که روش تزکیه او یک تزکیه واقعی برای بدن و ذهن است و بدن انسان در طی عمل تزکیه دستخوش تغییرات عظیمی می‌گردد.

در تعالیم کتاب جوان فالون به طور مکرر از بین رفتن وابستگی‌های انسانی، تاکید بر تقوا و عدم مقابله به مثل در زندگی اجتماعی فرد بیان شده‌است. این که انسان‌ها باید قلبی سرشار از نیک خواهی داشته باشند. وی در کتاب جوان فالون در مورد مسائلی از قبیل منشاء عالم هستی و منشاء نژاد انسانی نیز صحبت کرده‌است و اصول زندگی تزکیه کنندگان این روش براساس سه اصل «حقیقت» «نیکخواهی» و «بردباری» است. در سال‌های پس از ۱۹۹۹ آموزه‌های وی بیشتر حاوی اصلاح کائنات که به اختصار آن را «fa rectification» با ترجمه فارسی “اصلاح فا” می‌نامند و همچنین شماتت حزب کمونیست چین بابت آزار پیروانش می‌باشد.
علم از نگاه فالون دافا

لی هنگجی در جاهای مختلفی به ماهیت علم و مسائلی مانند ساختار ماده و جهان اشاره نموده است. در ادامه به برخی از این موارد پرداخته می شود:
اعتقاد به نشئت گرفتن علم جدید از موجودات فضایی

از نظر فالون دافا، علم جدید توسط موجودات فضایی به انسانها داده شده است. لی هنگجی در یکی از سخنرانی های خود می گوید: “همان طور که می دانید علم جدید برای انسان توسط موجودات فضایی آورده شده است. آنها وقتی که انقلاب صنعتی در غرب شروع شد آمدند. آن ها با ریاضیات و شیمی شروع کردند – از دانش سطحی و اولیه زمان های پیشین شروع کردند – و به درون ماشینهای مدرن رخنه کردند، و عاقبت به کامپیوترهای امروزی توسعه یافتند. همان طور که توسعه بیشتر ادامه می یابد هدف نهایی شان جای انسانها را گرفتن خواهد بود. تعویض چگونه صورت می گیرد؟ همان طور که گفتم، در بدن انسان های امروزی تقریباً همه یک لایه از بدنی را دارند که توسط موجودات فضایی به وجود آمده است. چرا این را می گویم؟ زیرا تمام علمی که آن ها در شما القا کرده اند در ذهن شما یک شیوه منحرف شده بشری را ایجاد کرده اند. انسانی شبیه این هرگز در هیچ کدام از تمدن های قبلی بشری وجود نداشته است. وقتی ذهن شبیه آن است، بدن هم به همان شکل است. همان طور که می دانید هر سلول در بدن شما، شما است، و مغز شما به مغز هر کدام از سلولهای شما مرتبط است. در این حالت، روند فکری درون سلولهای بی شمار در بدن شما همگی افکار منحرف شده انسانها هستند، و تمامی بدن شبیه آن شده است. این مصادف با این می شود که چرا خدایان دیگر انسان را به عنوان انسان در نظر نمی گیرند. وقتی که انسان دیگر انسان نیست، فایده این که خدایان آن را نجات دهند چیست؟”
ماهیت دریاها

لی هنگجی، ماهیت دریاها و آبهای شور را چنین بیان می کند: “آب شیرین با آب دریا مخلوط نمی شود چون آنها از یک جنس نیستند … آب دریا و آب مطلقاً مثل هم نیستند. تنها آب شیرین واقعاً آب است، در حالی که آب دریاها توسط انسانها آب خوانده می شود، که به وقع نوع دیگری از ماده است. آب عنصری است که حیات می آفریند … یک خدا بسیار بزرگ است و بدنش بسیار وسیع است. اگر او قرار بود اشک بریزد زمین غوطه ور میشد. در حقیقت، آب دریا قطره اشکی از یک خداست. آن چه گفتم ممکن است مثل افسانه به نظر آید. می توانید بروید و آن را آزمایش کنید تا ببینید که ساختار آب دریا مثل اشک انسان است” .
ماهیت خاک و سنگ

لی هنگجی در این باره می گوید: “آیا می دانید خاک زردی که زمین را پوشانده است چیست؟ در واقع مدفوع موجوداتی در سطح بالاتر از بعد بشری است. در واقع بسیاری از انواع سنگ ها مثل خاک هستند. به طور کلی صحبت کنیم، اگر آن در دوره تشکیل زمین بسیار فشرده شده باشد سنگ است، و خاک است اگر فشرده نشده باشد. ولی کاملاً به این شکل نیست. خاک سرخ و سنگ سرخ در حقیقت خون موجودات بسیار عظیم الجثه و بزرگ هستند. بسیاری از افراد حاضر در اینجا در حوزه فیزیک و شیمی کار می کنند. اگر مرا باور نمی کنید، می توانید آن را آزمایش و بررسی کنید. عناصری که آن را تشکیل می دهند تضمین می شود مثل عناصر تشکیل دهنده خون باشند، به جز آن خونی است که برای مدت طولانی منعقد شده است. خاک سرخ دارای مقدار زیادی از آهن است و خون انسان هم همینطور است. بنابراین مایلم به شما بگویم که در جهان، خون سرخ معمولاً خون موجودات درستکار است. خون موجودات اهریمنی سفید است، بنابراین سنگ آهک معمولاً خون اهریمن هاست”

ایشان دلیل به وجود آمدن طلا و نقره را به این صورت توضیح می دهند: “طلا و نقره عناصر فلزی از این جهان نیستند. اما راجع به طلا، می دانید که بدن بودا از طلا ساخته شده است. بدن تمام خدایانی که به قلمرو تاتاگاتا رسیده اند طلا است. به بیانی دیگر طلا بقایای موجودات درست کار و عظیم است. زمانی که جهانی عظیم و پهناور تجزیه می شود، همه چیز بلافاصله خرد می شود. درباره این که چطور طلای سطوح مختلف و طلا با اندازه اجزاء مختلف وجود دارند نیز صحبت کرده ام. اما راجع به نقره، آن بقایای بدن موجوداتی است که از سطح تاتاگاتا پایین تر هستند، موجودات در سطح بودی سات وا”.
تحقیقات انجام شده در زمینه حفظ سلامتی

وبگاه فالون دافای استرالیا ۳ بررسی انجام شده در چین را در سال ۱۹۹۸ فهرست کرده‌است که تمامی ان‌ها بر ارتقاء سطوح سلامتی تمرین کنندگان فالون دافا اظهار کرده‌اند. اگرچه دو تای آخر اطلاعاتی در خصوص اینکه چه کسانی تحقیق را انجام داده‌اند ندارد.


تعداد تمرین کنندگان

شمار دقیق تمرین کنندگان فالون دافا مشخص نمی‌باشد زیرا هیچ گونه نام نویسی یا عضویتی در فالون دافا وجود ندارد. دولت چین آن‌ها را در حد دو یا سه میلیون می‌داند. بر مبنای وب گاه فالون دافا تعدادشان در حال حاضر رقمی بالای ۱۰۰ میلیون می‌باشد. روز ۱۳ می‌روز جهانی فالون گونگ است.

منبع : سایت آموزش یوگا

باز نشر : آکادمی یوگا مازندران

http://www.yogaacademy.ir/

یک نظر

  1. آکادمی یوگا مازندران

    ممنون از نظر شما . موفق باشید.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*