خانه » مقاله ها » مقاله های یوگا » ۲-یوگا برای افراد غیر منعطف
۲-یوگا برای افراد غیر منعطف

۲-یوگا برای افراد غیر منعطف

حرکت کبوتر 
این حرکت تغیرات چالشی بسیاری را طی کرده تا به این شکل تغییر یافته است.اما یک مربی یوگا ی دلسوز میتواند این حرکت را به یک حرکت مبتدی برای کارورزان مبتدی تبدیل کند. حرکت کبوتر اثر فوق العاده ایی برای باز کردن لگل افراد دارد. برای تنظیم کردن زانو و ساق پا هم عالی است. در واقع ساق پاست که تنظیم میکند کشش شما یک کشش عمیق باشد یا یک کشش کم عمق. این کشش پشت بدن را هم تقویت میکند وقتیکه شانه ها و قفسه ی سینه باز میشود.برای کارورزانی که لگن سخت دارند میتوانند از یک پتو زیر نشیمنگاه خود استفاده کنند. البته در دفعات اولیه ی حرکت. این کار به تنظیم لگن و مستقیم نگه داشتن ستون فقرات کمک کرده و از کج شدن بدن جلوگیری میکند.
حرکت مثلث

image

لازم به ذکر است قرار گرفتن در این موقعیت نیازمند تعادل و انعطاف پذیری است . لذا اکثر مربیان یوگا برای انجام دادن کامل این حرکت ابتدا از حرکت جنگجو شروع میکنند سپس حرکت مثلث را پیاده میکنند. برای انجام دادن حرکت جنگجو هم فقط کافیست بیاستید و کمی خیز بردارید و یک دست را در امتداد جلو و دیگری را در امتداد عقب بکشید. اگر پای راست شما درجلویتان قرار گرفته است، دست راست را به سمت زانوی راستتان حرکت دهید و دست چپ تان را به سمت سقف بکشید. پای راستتان را که ایستا و صاف نگه دارید مثلث تکمیل خواهد شد.حداقل ده شماره در این وضعیت بمانید سپس رها کنید .اکثر مردمی که با عدم انعطاف دست و پنجه نرم میکنند به سرعت در میابند که یوگا یکی از اسان ترین روشهایی است که میتواند به افزایش انعطاف افراد کمک کند .از حرکات اسان شروع کردن در افراد مبتدی به افزایش اعتماد به نفس آنها کمک خواهد کرد.
علاوه بر این آنها در خواهند یافت که انجام دادن حرکات آسان تر از ان است که به نظر میاید؛چرا که برای بسیاری از مردم شکل های یوگا ترساننده است. برای غلبه بر ترسشان میبایست آرام شمرد و آسان و نرم حرکت کرد.
حرکت کبری
image
این حرکت به منعطف شدن ستون فقرات و امتداد قفسه ی سینه و شانه ها و شکم میپردازد. کارورزان میتوانند به حدی که مایل اند کشش داشته باشند. با مرور زمان افزایش انعطاف پذیری به فرد اجازه خواهد داد که کشش های این حرکت را به شکل کامل تری انجام دهند.این حرکت مورد توجه آغازگران این هنر است؛ چراکه نرم و آسان است. بسیاری از مربیان هم حرکت کبری اصلاح شده را برای کارورزانی که مشکلات کمری دارند پیشنهاد میدهند.برای این حرکت رو به شکم دراز کشیده ، دستهایتان را موازی با کتف هایتان قرار دهید و نیم تنه ی خود را به آرامی با کمک بازوهایتان بلند کنید، برای ده شماره در این وضعییت مانده سپس رها کنید. اگر از این حرکت یوگا شروع کنید میتوانید طیف گسترده ایی از حرکات یوگا را انجام دهید؛ چرا که انجام دادن این حرکت شروع بسیار خوبی است .استقبال مربی از کارورزان تازه وارد همان قدر مهم است که ایجاد کردن حرکت ساده برایشان. در نهایت باید گفت انعطاف پذیری ذهن از انعطاف پذیری جسم و مفاصل آن بسیار مهم تر است .

مترجم سارا روح افزا
ویرایش : فروزنده شاملو

منابع
Corbin, C. B., & Noble, L. (1980). Flexibility: A major component of physical fitness. The Journal of Physical Education and Recreation, 51, 23-24, 57-60.
DeVries, H. A., & Adams, G. M. (1972). EMG comparison of single doses of exercise and meprobamate as to effects of muscular relaxation.American Journal of Physical Medicine, 51, 130-141.
DeVries, H. A. (1961). Electromyographic observations of the effects of static stretching upon muscular distress. Research Quarterly, 32, 468-479.
© Copyright 2011 – Aura Wellness Center – Publications Division

از سری مقالات موسسه یوگای علمی نوا

باز نشر : آکادمی یوگا مازندران

http://www.yogaacademy.ir/

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*