خانه » مقاله ها » مقاله های عمومی » روش هایی برای کاهش استرس
روش هایی برای کاهش استرس

روش هایی برای کاهش استرس

ده روش برای کاهش استرس

اگر می‌خواهید در مدت زمان کوتاهی ریلکس شوید، راهکارهای زیر را امتحان کنید تا در عرض ۱۵ دقیقه از حالت استرس به حالت ذِن برسید.

۱. تغذیه صحیح – خوردن غذای سالم می تواند تاثیر عمیقی بر میزان استرس داشته باشد. از غذاهای شیرین و چرب دوری کنید و رژیم غذایی خود را روی مواد مناسب مانند سبزیجات، میوه‌جات، ماهی و غذاهایی که میزان اسید چرب امگا-۳ بالایی دارند، متمرکز کنید.

۲. خواب – نقش خواب برای کاهش سطح استرس حیاتی است. مدت زمان توصیه شده برای یک خواب سالم شبانه بین ۷ تا ۸ ساعت می باشد. کامپیوتر و تلویزیون را خاموش کنید و سعی کنید زود به تخت خواب بروید.

۳. ورزش – انواع مختلف ورزش از جمله دویدن، پیاده روی، یوگا به کاستن اضطراب و افسردگی کمک می کند. مهم نیست چه مدت زمانی را به ورزش اختصاص می دهید، مهم اینست که بطور مداوم ورزش کنید.

۴. مدیتیشن – مدیتیشن، حتی فقط چند دقیقه در روز، نه تنها به کاهش اضطراب کمک خواهد کرد، بلکه ممکن است باعث تغییر مسیرهای عصبی مغز شما شود و شما را مقابل استرس مصون سازد.

۵. نفس عمیق – تحقیقات نشان داده است که نفس های عمیق آگاهانه، باعث رساندن اکسیژن به مغز و پایین آوردن ضربان قلب ،می شود، همچنین نفس عمیق باعث کاهش فشار خون و در نتیجه پایین آوردن میزان استرس می گردد.

۶. بودن در زمان حال – وقتی شما از اطراف خود کاملاً آگاه باشید و واقعاً در لحظه زندگی کنید، تمامی حس های شما نیز هوشیارتر می شوند و کمتر عصبی می شوید.

۷. خندیدن با صدای بلند – یک خنده از ته دل میزان هورمون استرس یا کورتیزول را کاهش می دهد. دوستی پیدا کنید که شما را می خنداند و یا برنامه ای ببینید که اندورفین شما را بالا برده و خلق و خویتان را بهتر می کند.

۸. قدرشناس باشید – داشتن یک دفترچه سپاسگزاری، باعث می‌شود که تمام نکات مثبت زندگی خود را به یاد داشته باشید و نکات منفی را که استرس bh هستند را فراموش کنید.

۹. موسیقی – تحقیقات نشان داده است که گوش دادن به موسیقی می تواند سطح اضطراب را پایین آورده و بر روی تنظیم میزان فشار خون و ضربان قلب نیز تاثیر گزار باشد.

۱۰. با دیگران در تماس باشید – تماس با افراد دیگر یکی از بهترین ابزار برای مدیریت استرس است. بنابراین مهم است که با دیگران در باره مشکلات خود صحبت کنید و به دیدگاه مورد نظر خود برسید تا همیشه سطح استرس را تحت کنترل خود داشته باشید.

گردآورنده :‌ آکادمی یوگا مازندران

۲ نظر

  1. سایت بی نظیری دارین

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*