خانه » مقاله ها » مقاله های یوگا » روز جهانی یوگا
روز جهانی یوگا

روز جهانی یوگا

همزمان با اولین روز جهانی یوگا، نارندرا مودی نخست وزیر هند روز یکشنبه در دهلی نو به جمع هزاران تن از مردمی پیوست که به انجام یوگا مشغول بودند.

نخست وزیر هند در یکی از خیابانهای اصلی دهلی نو به انجام حرکات فیزیکی و کنترل تنفس ورزش یوگا پرداخت.

آقای مودی در این گردهمایی و قبل از انجام حرکات یوگا از تمرین دادن ذهن بشر برای آغاز دوره ای جدید از صلح و حسن نیت سخن گفت.

نخست وزیر هند درخواست ثبت روز ۲۱ ژوئن به عنوان روز جهانی یوگا را ارائه کرده بود که در دسامبر سال ۲۰۱۴ مجمع عمومی سازمان ملل متحد این روز را به این نام به ثبت رساند.

نارندرا مودی همچنین در ماه نوامبر گذشته اولین وزیر یوگا در هند را جهت ارتقای یوگا و طب سنتی منصوب کرده بود.

در مالزی نیز همزمان با روز جهانی یوگا حدود هزار و پانصد نفر در کوالالامپور پایتخت این کشور به انجام حرکات یوگا پرداختند.

گردهمایی کوالالامپور که «هزار لبخند» نام گرفته بود توسط «موسسه بین المللی برای ارزشهای انسانی» برگزار شد.

در تایپه، پایتخت تایوان نیز روز یکشنبه بیش از دویست نفر روز جهانی یوگا را جشن گرفتند. شرکت کنندگان به انجام ۱۰۸ مرحله از حرکات «سلام بر آفتاب» ورزش یوگا پرداختند.

ورزش یوگا که قدمتی هزاران ساله دارد از هند آغاز شد. امروزه میلیونها نفر در سراسر جهان به انجام سبک ها و فنون مختلف یوگا می پردازند.

نخست وزیر هند

 

دبیر کل سازمان ملل متحد نیز در پیامی به مناسبت اولین روز جهانی یوگا۲۱ ژوئن ۲۰۱۵ برابر با ۳۱ خرداد ماه جاری خواستار در نظر گرفتن مزایای این ورزش از لحاظ تندرستی فردی و تلاش های جمعی برای ترویج سلامت همگانی، بهبود ارتباطات صلح آمیز و ایجاد زندگی با عزت برای تمام مردم شد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ متن کامل پیام بان کی مون به شرح زیر است:

امسال طی سفری به هندوستان این فرصت را داشتم تا یوگا را به همراه یکی از مشاورین ارشدم تمرین کنم. او به طور اتفاقی اهل هندوستان بود اما احتمالا با بسیاری از همکارانم از سایر نقاط دنیا نیز همین ورزش را انجام می دادم. یوگا ورزشی باستانی است که از ساختارهای سنتی نشات گرفته و محبوبیت بسیاری در میان پزشگان سراسر دنیا پیدا کرده است. مجمع عمومی سازمان ملل متحد با اعلام ۲۱ ژوئن به عنوان روز بین المللی یوگا، مزایای جامع این ورزش جاودان و سازگاری ذاتی آن با اصول و ارزش های سازمان ملل متحد را به رسمیت شناخته است.

یوگا برای بهبود سلامت جسمی، روحی و تندرستی، روشی ساده، در دسترس و منحصر به فرد است. این ورزش مروج احترام به انسان ها و سیاره ای است که در آن شریک هستیم. یوگا تبعیض قائل نمی شود، این بدین معنی است که تمام افراد با توجه به درجه سختی تمرینات و صرف نظر از قدرت، سن و توانایی شان می توانند آن را تمرین کنند.

اینجانب به شخصه این موضوع را به هنگام تمرین آسانا برای اولین بار، امتحان کردم. آسانا وضعیت درخت مانندی است که به مبتدیان پیشنهاد می شود. فقط چند لحظه طول کشید تا تعادل خود را حفظ کنم و هنگامی که موفق شدم، یوگا حس ساده رضایت را برای من به ارمغان آورد که ستودنی بود.

در این اولین روز بین المللی یوگا بیایید مزایای این ورزش را از لحاظ تندرستی فردی و تلاش های جمعی برای ترویج سلامت همگانی، بهبود ارتباطات صلح آمیز و ایجاد زندگی با عزت برای تمام مردم در نظر بگیریم.

منبع : http://www.khabaronline.ir

http://persian.euronews.com

باز نشر : آکادمی یوگا مازندران

http://www.yogaacademy.ir

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*